Francja – 8 grudnia

święto światła lyon blog lifestyle

Jeśli z powodu braku urlopu nie udało Wam się nigdzie wyjechać w te wakacje to nic straconego. Zawsze można znaleźć jakiegoś ciekawego "lasta", odwiedzić znajomych (na pewno ktoś mieszka w jakimś ciekawym miejscu) lub wybrać się w grudniu do Francji do Lyonu.
7-8 grudnia zjeżdżają się tam ludzie z całego świata (przyjezdnych szacuje się na około 4 miliony), aby celebrować wspólnie ŚWIĘTO ŚWIATŁA. Bardzo chciałam spełnić marzenie mojej mamy i zabrać ją do Francji i właśnie 2 lata temu w grudniu miałyśmy przyjemność tam być (z Kubą byłam wtedy zaledwie od 3 tygodni, kiedy planowałam wyjazd nawet się nie znaliśmy - to była nasza jedyna tak długa - tygodniowa- rozłąka:) To była moja trzecia i jak na razie ostatnio wyprawa do Francji:

 https://www.fashionable.com.pl/2012/04/12/vive-la-france/

https://www.fashionable.com.pl/2012/05/09/francja-winobranie/

Miasto zamienia się dosłownie w świetlną krainę. Z powodu tłumów nie można nawet wjechać do niego samochodem.  W ten jeden wieczór wszyscy gaszą swoje żyrandole i lampy i stawiają w oknach duże ilości małych świeczek. Na murach budynków na najsłynniejszych placach można oglądać bajeczne iluminacje - nieziemskie przedstawienia teatralne (wrażenia wizualne i dźwiękowe). Oświetlony jest most, karuzele, i punkt główny bazylika Notre - Dame de Fourviere zbudowana na wzgórzu. Bo Święto Światła rozpoczęło się od czci Maryi Dziewicy, jako opiekunki potężnego miasta.

Zapraszam na relację z cudownego dla mnie miejsca...

Uwielbiam Lyon i czuję się w nim wspaniale, mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję się tam wybrać, co Wam też ogromnie polecam.

🙂

w grudniu w Lyonie kwitną bratki!

Ona: Koniecznie musimy tam razem pojechać, znam tam wiele ciekawych zakątków...

On: Ja Cię zabiorę do Paryża;)

Ona: Ooo tam też bym chciała, ale Lyon pokażę Ci ja!:) Moje piękne uliczki, okoliczne miejscowości, okiennice, lampy, kamienice, ulubione piekarenki...

28 comments

 1. Amanda 30 września, 2012 at 09:43 Odpowiedz

  Jeszcze nie byłam we Francji (bo jeden dzień w Strasburgu chyba się nie liczy xD) ale zawsze jak się myśli o wycieczce do tego kraju to widzi się przed oczami Paryż. A tu się okazuje że są też inne równie ciekawe miejsca ;) Ja chętnie bym gdzieś jeszcze w tym roku pojechała, najchętniej na Sylwestra żeby wyglądał inaczej niż wszystkie poprzednie :/

 2. Maggie’s Wardrobe 30 września, 2012 at 11:05 Odpowiedz

  O Święcie Światła opowiadała mi koleżanka, która pochodzi z Lyonu. Miasto wygląda wtedy wyjątkowo pięknie (tak jak na Twoich zdjęciach). Minusem wyjazdu w tym terminie jest to, że ze względu na kontynentalny klimat, grudzień w Lyonie bywa bardzo zimny.

 3. fairy 1 października, 2012 at 14:10 Odpowiedz

  W Lyonie nie bylam, dotad tylko w Paryzu (ostatnie 2 posty poswiecilam wlasnie tej tematyce:)
  ale zdjecia bardzo zachecajace do wizyty wlasnie w tym miescie…moze kiedys… Pozdrowionka:)

Leave a reply