Światowa moda to nowy cykl na blogu. Ponieważ dostaję od Was sporo wiadomości, z prośbami o więcej tematyki na blogu, wychodzę na przeciw oczekiwaniom. Temat wydaje mi się dość ciekawy, bo sama lubię wiedzieć co kupuję, albo jakimi markami warto zainteresować się w czasie zakupów podczas zagranicznych wyjazdów.
Dziś pod lupę biorę angielskie marki. Bardzo chętnie jednak poszerzę swoją wiedzę, więc jeśli znacie jakieś marki, które nie pojawią się we wpisie, koniecznie dajcie znać w komentarzach.
1
Burberry
Światowa klasyka stworzona przez Thomasa Burberry. Żył on w latach 1835 - 1926 i w 1880 roku wynalazł gabardynę - materiał z którego szyto świetnej jakości płaszcze, które zostały docenione przez armię brytyjską. Thomas Burberry założył przedsiębiorstwo Burberry Prorsum - ekskluzywny dom mody, w którym można było znaleźć nie tylko świetne, klasyczne ubrania, ale także perfumy i akcesoria. Marka posiada rekomendację rodziny królewskiej.
Osobiście uważam, że Burberry ma jedne z najpiękniejszych salonów jakie widziałam, i najpiękniejsze witryny świąteczne (wśród marek odzieżowych). Szczerze mówiąc dopiero odwiedzając kilka salonów w trakcie naszych podróży, przekonałam się, że to aż tak droga marka. Z pewnością zajmuje poczciwe miejsce w świecie mody.
Zdjęcia salonu możecie zobaczyć także w naszym wpisie modowym z Mediolanu:
https://fashionable.com.pl/2015/01/08/zorganizowac-wyjazd-mediolanu-czesc-3-moda-mediolanie/
2
Jimmy Choo
Ta dość młoda londyńska marka istnieje na rynku od 1996 roku, ale już zdecydowanie skutecznie zdążyła podbić światowy rynek, a o szpilkach od Jimmy Choo marzy niejedna kobieta (to także zasługa Carrie Bradshow z Seksu w Wielkim Mieście).
Założyciel - Jimmy Choo urodził się 15 listopada 1948 roku w Malezji, ale kształcił się w London College of Fashion. Pochodził z szewskiej rodziny i podobno swoje pierwsze buty stworzył już w wieku 11 lat. Na początku lat osiemdziesiątych otworzył w Londynie swoją pierwszą pracownię. Do jego rozsławienia przyczynił się magazyn Vogue i księżna Diana, która doceniła kunszt mistrza. W latach 60-tych połowę udziałów wykupiła redaktorka, która pisała dla brytyjskiego Vogue'a, a która obecnie jest dyrektorem artystycznym marki. Podobno jest autorką tezy, która jest też poniekąd moją dewizą: "Nieważne co masz na sobie, jeśli nosisz dobre buty i torebkę, zawsze będziesz wyglądać dobrze". Zgadzacie się?
3
Mullberry
Marka powstała w 1971 roku w Somerset w Wielkiej Brytanii i jest ekskluzywną marką znaną głównie z bardzo wysokiej jakości torebek i portfeli skórzanych. Choć początkowo zajmowała się raczej wyrobem skórzanych pasków. Jej twórcą był Roger Saul. Obecnie marka ma w swoich kolekcjach także klasyczne ubrania.
4
Viviene Westwood
Brytyjska nieco ekscentryczna projektantka wywarła duży wpływ na współczesną modę. Urodziła się 8 kwietnia 1941 roku. W jej projektach można dostrzec rockowe i punkowe wpływy. Wpływ na to miał jej wieloletni związek z menadżerem grupy Sex Pistols Malcolmem Mc Larrenem.
5
Harrods
To oczywiście jeden z bardziej znanych domów towarowych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w Europie, a może nawet i na świecie. O Harrodsie i innych domach handlowych w Londynie pisałam już TUTAJ. Harrods nie jest jednak tylko wspaniałym budynkiem, a także marką, która sygnuje nazwą wiele produktów z różnych segmentów: od spożywczych (np. wspaniałe herbaty), po dodatki (np. torebki) i oczywiście ubrania (między innymi eleganckie męskie koszule).
Moje zakupy z Londynu znajdziecie tutaj:
https://fashionable.com.pl/2015/03/31/zakupy-w-londynie-czyli-moje-pamiatki-z-podrozy/
i tutaj:
https://fashionable.com.pl/2015/08/21/wyprzedaze-w-londynie-moje-zakupy/
6
Paul Smith
Tekstylna historia założyciela marki Paula Smitha, sięga jego nastoletnich czasów. Wtedy jednak pomagał tylko ojcu w hurtowni odzieży. Swój pierwszy sklep otworzył za namową swojej ówczesnej dziewczyny (a później żony) w Nottingham. W 1976 roku pokazał swoją pierwszą kolekcję w Paryżu i sygnował ją swoim imieniem i nazwiskiem. Obecnie jest uważany za wybitnego projektanta. Marka proponuje klasykę z nutą ekscentryczności. Paul Smith nadal sam projektuje i nadzoruje produkcję. Produkty marki zdarza mi się spotkać w polski TK Maxx.
7
Hunter
...czyli klasyka wśród kaloszy. Buty te są synonimem wytrzymałości, długotrwałości , ale też wygody. Kiedyś buty te służyły armii brytyjskiej. Od stosunkowo niedawna wcielono je w modowe szeregi. Poszerzono kolekcję o ciekawe modele i kolorowe egzemplarze, zgodnie z obowiązującymi trendami. Marka Hunter także oficjalnie rekomendowana jest przez rodzinę królewską.
Księżna Diana i Książę Karol
8
Henry Lloyd
Marka zajmuje się produkcją odzieży żeglarskiej, ale posiada także casualowe kolekcje mody damskiej i męskiej. Co ciekawe marka ma polskie korzenie! Założycielem jest Henryk Strzelecki, który w czasie II wojny światowej wyemigrował z Polski. Tuż po wojnie pracował najpierw w fabrykach tekstylnych w Anglii, jednocześnie zdobywał wykształcenie. W 1963 roku wraz ze wspólnikiem Angusem Lloydem założyli firmę Henry Lloyd. W Polsce sklep znajdziemy w gdyńskim Klifie.
9
Radley
Podczas zakupów w Londynie nie da się jej nie zauważyć. Dość klasyczna marka w swoim logo, ale i niektórych projektach uroczego psa:) Kolekcje Radley London to torby, portfele i akcesoria (np. parasolki czy breloki).
10
Ted Baker
Marka została założona w 1988 roku w Glasgow w Wielkiej Brytanii przez Raya Kalvina. Marka jest kwintesencją angielskiego stylu, a jej początki to męskie koszule, które po zakupie premiowano bezpłatnym praniem. Kilka lat później poza męskimi kolekcjami, zaczęto projektować także dla kobiet. Ted Baker to marka bardzo lubiana przez Brytyjczyków, a kolekcje znajdziemy w wielu słynnych domach handlowych, np. w House of Fraser w Londynie. Ted Baker to torebki, portfele, ubrania i dodatki.
11
Karen Millen
Luksusowa brytyjska marka cieszy kobiety od 1981 roku. Klasyczne, kobiece kroje, dobrej jakości tkaniny i uśrednione ceny (na które przeciętne Brytyjki mogą sobie od czasu do czasu pozwolić). Z tego co wiem w Polsce możemy odwiedzić dwa butiki: w Warszawie i w Gdyni. Słyszałam, że ubrania tej marki chętnie zakłada księżna Kate i tym samym prowokuje ogromne wzrosty sprzedaży.
12
Topshop i Topman
Topshop to słynna brytyjska sieć sklepów odzieżowych dla kobiet, analogicznie oczywiście Topman to wersja dla mężczyzn. Marki należą do Arcadia Group , w skład której wchodzą także między innymi Dorothy Perkins, Miss Selfridge i Wallis. Jako jedyna sieciówka marka zapraszana jest do udziału w London Fashion Week. Bardzo żałuję, że w Polsce z tego co wiem salon Topshop jest tylko w Warszawie, jeszcze bardziej żałujemy z Kubą, że nie ma w Polsce Topman. Przystępne ceny i ciekawe kolekcje mogą uzupełnić kolekcje nie tylko młodych kobiet. Osobiście cenię Topshop za podział na linię dla kobiet niskich i wysokich i bardzo lubię kupować tam spodnie.
13
Dorothy Perkins
Marka od prawie 100 lat tworzy dość klasyczne, przystępne cenowo kolekcje dla kobiet. Należy do Arcadia Group (jak między innymi Topshop, czy Wallis).
14
Wallis
Wallis to marka specjalizująca się w kobiecych ubraniach. Proponuje dość klasyczne modele. Dużą zaletą jest także fakt, że marka podobnie jak Topshop proponuje także linie dla niskich kobiet (dzięki czemu każda kobieta łatwiej może dopasować idealny krój). Także należy do Arcadia Group (jak między innymi Topshop, czy Dorothy Perkins).
15
Marks&Spencer
Chyba najsłynniejsza brytyjska sieć założona przez Michała Marksa w 1884 roku, dziesięć lat później dołączył do niego Thomas Spencer. Na świecie istnieje już ponad 1000 salonów, z czego 600 w Wielkiej Brytanii. W Polsce także znajdziemy kilkanaście salonów. Sieć oferuje ubrania, dodatki, akcesoria do domu, a nawet jedzenie.
16
Miss Selfridge
Marka powstała w 1966 roku i proponuje kolekcje odpowiadające obowiązującemu stylowi. Dość często jej produkty można znaleźć w polskim TK Maxx.
17
Next
Założycielem marki jest Joseph Hepworth (1982 rok). Pamiętam jak wiele lat temu słyszałam o świetnej jakości ubrankach dziecięcych Nexta, które moje koleżanki kupowały w polskich second - handach. Dziś kiedy w Anglii odwiedzałam salony Next, zachwycił mnie zwłaszcza ten w wersji Home. Przepiękne meble i dodatki, które chętnie zabrałabym do domu. Udało mi się zrobić tam niewielkie zakupy w Manchesterze, które wkrótce pokażę Wam na blogu:) Next oferuje oczywiście także ubrania i dodatki.
18
Primark
Choć to irlandzka sieciówka istniejąca od 1969 roku, znalazła się na tej liście, ponieważ najwięcej salonów Primark znajduje się właśnie na Wyspach Brytyjskich. Choć to tania sieciówka, zagląda do niej wiele "fashionistek". Są to ogromne, kilkupiętrowe sklepy, w których znajdziemy ubrania i dodatki dla kobiet, mężczyzn, dzieci, a także akcesoria do domu. Osobiście najbardziej polecam dział piżamowy:)
W Primarku wszystkiego jest dużo;)
19
Reebok
Sportowa marka, której historia sięga końca XIX wieku. Została założona przez biegacza Josepha Wiliama Fostera. Firma zyskała nazwę w latach sześćdziesiątych XX wieku, dzięki wnukom, którzy założyli konkurencyjną firmę (Mercury Sports zostało zamienione na Reebok). Na początku XXI wieku marka została wykupiona przez koncern Adidas.
20
River Island
Historia marki sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. Dedykowana młodym, otwartym na modę kobietom i mężczyznom. Pierwsze sklepy nosiły nazwę Lewis Separates (od nazwiska założycieli - braci). W 1965 roku marka zmieniła nazwę na Chealsea Girl, a w 1988 na obecną - River Island. Niestety w ubiegłym roku marka zwinęła żagle z rynku polskiego.
21
Dune
Brytyjska marka oferująca głównie obuwie, torebki, portfele i kosmetyczki. Także często do zdobycia w polskim TK Maxx.
22
Fiorelli
Fiorelli to angielska marka istniejąca od 1988 roku, która specjalizuje się w produkcji torebek. Łączy jakość i przystępne ceny. Miałam przyjemność kiedyś sprawdzić i byłam posiadaczką czarnej torebki (moją stylizację z torebką Fiorelli znajdziecie TUTAJ).
Torebki Fiorelli bardzo często można znaleźć w polskim TK Maxx.
23
New Look
Brytyjska marka istnieje od 1969 roku. Duże salony oferują ubrania, buty, dodatki zwłaszcza dla młodych dziewczyn (ideą marki są także przystępne ceny).
24
Rimmel
Słynna kosmetyczna angielska marka, której historia sięga pierwsze połowy dziewiętnastego wieku, czyli istnieje od prawie 200 lat! Marka rozpoczynała jako zakład perfumiarski, przy słynnej Bond Street w Londynie. Eugene Rimmel nazywany był wizjonerem sztuki kosmetycznej i wprowadził wiele innowacji w tej dziedzinie. Od 1996 roku marka należy do koncernu Coty inc.
25
The Body Shop
Kosmetyczna marka założona w Brighton w 1976 roku, wykorzystująca zasoby naturalne, które są używane do produkcji jej wyrobów.
Ona: Które lubicie najbardziej?
On: Choć nic nie mam, zawsze robiły na mnie wrażenie kolekcje i salony Burberry...
Ona: Oj na mnie też!