50 rzeczy, które warto wiedzieć wybierając się na Maltę i Gozo

podroz

Chociaż nasza podróż na Maltę i Gozo odbyła się kilka miesięcy temu, cały czas ma szczególne miejsce w naszych sercach. Poza tym nie pozwalacie nam o niej zapomnieć, ponieważ często dostajemy pytania o organizację wyjazdu właśnie w te niezwykłe miejsca:) Dziś mam dla Was post, w którym postaram się odpowiedzieć na większość pytań i tym samym kolejny raz powiedzieć Wam "Malta jest cudowna!".

Zaczynamy!:) A gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to śmiało zostawcie je w komentarzu pod postem:)

1 Malta

Malta to niewielka wyspa: mierzy zaledwie 27 kilometrów długości i 14,5 kilometra szerokości. Jest położona na Morzu Śródziemnym, a od Sycylii dzieli ją zaledwie 80 km. Jest główną wyspą archipelagu Wysp Maltańskich (stanowi 78% powierzchni), inne to Gozo i Comino.

2 Gozo

Gozo to wyspa, która należy do Archipelagu Wysp Maltańskich i leży zaledwie 5 km od Malty. Bez problemu można się tam dostać promem. Mierzy 14 km długości i 7 km szerokości.

gozo co warto zobaczyć blog podóżniczy lifestylowy modowy anna i jakub zając

3 Comino

Comino to najmniejsza wyspa z archipelagu Wysp Maltańskich, na której mieszkają ludzie. Jest nieurodzajną skałą z pięknymi zatoczkami i klifami. Na stałe wyspę zamieszkuje tylko jedna rodzina! Ale znajduje się tam także nieduży hotel. Największą atrakcją turystyczną Comino jest Blue Lagoon 

blue lagoon malta comina co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając2

4 Loty z Polski

Z kilku polskich miast dostaniemy się na Maltę. Lot nie jest długi - z Gdańska trwa planowo zaledwie 3 godziny 10 minut.

Zwykle najtaniej polecimy tymi liniami:

Liniami Wizz Air polecimy z Gdańska i Warszawy

Liniami Ryanair polecimy z Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia

saolot wizz air malta

Lotnisko na Malcie

lotnisko na malcie

5 Transfer z lotniska

Ponieważ wyspa nie jest duża, możemy skorzystać z taksówki, ale najlepiej będzie zorganizować transfer zarezerwowanym wcześniej przez internet autokarem/busem. My bilety kupiliśmy przez za jedyne 6 euro za osobę. Ponieważ przylecieliśmy po godzinie 22, była to bardzo rozsądna opcja. W niedługim czasie znaleźliśmy się tuż przed wejściem do naszego hotelu.

6 Gdzie się zatrzymać

Malta ma przynajmniej kilka strategicznych miasteczek, gdzie możemy się zatrzymać. Teoretycznie z każdego możemy podróżować po wyspie, ponieważ odległości nie są przerażające. Najlepszą lokalizacją na wyspie są jednak północne i północno-wschodnie tereny. Po pierwsze to właśnie tam znajdują się najpiękniejsze plaże, po drugie ta część wyspy najlepiej przygotowana jest turystycznie i z tych rejonów najłatwiej i najtaniej będzie nam zwiedzać wyspę (bo we wszystkie atrakcyjne miejsca jest stosunkowo blisko).  My zatrzymaliśmy się w miejscowości Buggibba, która jest jednym z bardziej znanych i jednym z najlepiej skomunikowanych miast. Buggibba jest więc świetną bazą noclegową i wypadową na Malcie. Poza tym warto szukać też noclegu w takich miejscowościach jak: Sliema, St Julian's, Valetta, Mellieha (zwłaszcza jeśli zależy nam głównie na plażowaniu). Warto zatrzymać się także na Gozo - ale musimy pamiętać, że jest to nieduża wyspa i jeśli w planach będziemy mieli także przemierzanie Malty, to za każdym razem będziemy musieli uwzględniać korzystanie z promu/katamaranu.

Wiele oczywiście zależy od tego jak chcemy spędzać czas podczas wyjazdu. Jeśli wystarczy nam koc, kostium kąpielowy i książka i nie przeszkadza, że jeździ tylko jeden autobus, bo nie zamierzamy zbyt często opuszczać naszej bazy, to miejscowości jest oczywiście znacznie więcej.

prom i katamaran na malcie prom i katamaran na malcie kolor wody blog podróże prom i katamaran na malcie2

7 Noclegi

Na Malcie możemy zatrzymać się w licznych hotelach, które znajdują się na wyspie,  a także wynająć prywatny apartament.

nocleg malta bugibba blog podróżniczy jak zorganizowac wyjazd na maltę anna i jakub zając

8 Wynajęcie auta

Ponieważ wyspa nie jest duża, rozsądne może wydawać się wynajęcie auta, a wtedy mamy teoretycznie większe pole manewru z miejscami noclegowymi, bo nie będziemy uzależnieni od autobusów, czy droższych taksówek. Musimy jednak pamiętać, że na Malcie obowiązuje lewostronny ruch (ze względu na historię jest tam też znacznie więcej angielskich wpływów), a lokalni kierowcy jeżdżą dość "swobodnie". Właściwie to nieźle szarżują wąskimi uliczkami i nawet piesi powinni być tam bardziej ostrożni. Nie dla każdego kierowcy wynajęcie auta będzie więc rozsądne i korzystne.

malta3 malta7

9 Komunikacja autobusami

Zwłaszcza w północnej i północno-wschodniej części wyspy komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, do głównych miast dotrzemy wieloma liniami autobusowymi. Przed naszym wyjazdem słyszeliśmy, że kierowcy nie sugerują się rozkładami jazdy, ale zupełnie tego nie odczuliśmy. Z tego co pamiętam bilet na jeden przejazd kosztuje 1,5 euro za 2 godziny przejazdu za osobę, lub karnet na 7 dni z 21 euro i bilety kupowaliśmy u kierowcy. W jednym z autobusów przeczytałam, że bilety autobusowe w sezonie są droższe i przejazd kosztuje 2 euro.

Aktualne ceny przejazdów możecie sprawdzić na oficjalnej stronie transportu miejskiego TUTAJ

bilety malta

10 Autobusy typu Hop-On, Hop-Off

Są ciekawą opcją, dzięki której możemy objechać Maltę, wsiadając i wysiadając przez cały dzień w dowolnych miejscach, które nas interesują, jednocześnie podziwiać całą wyspę z wnętrza lub dachu autobusu (przewozy tego typu na pewno są Wam znane, ponieważ jeżdżą chyba we wszystkich większych miastach Europy). Taka przyjemność kosztuje 17 euro za osobę - ale jeśli kupimy więcej wycieczek u lokalnych sprzedawców na ich stanowiskach w miasteczku, możemy dostać rabat - my zapłaciliśmy chyba po 11 czy 12 euro za osobę! (gdzie takie cuda - punkt 12 :)). Autobus zatrzymuje się we wszystkich strategicznych miejscach na Malcie i sami decydujemy, gdzie chcemy wysiąść i spędzić czas, by za np. godzinę wsiąść w kolejny autobus z tej linii.

Z tego co widzieliśmy dwóch przewoźników organizuje tego typu objazdówki i zdecydowanie taniej pojedziemy z CitySightseeing, z którego my też korzystaliśmy.

Jeśli chcemy zobaczyć jak najwięcej warto usiąść na górze, ale trzeba też przygotować się na porywisty wiatr. Bardzo polecam też wybierać miejsca z lewej strony, gdyż wtedy mamy szansę jeszcze lepiej dostrzec wszystkie atrakcje, czy zrobić zdjęcia. W autobusie dostaniemy w tej cenie słuchawki, gdzie w kilku językach (także w języku polskim!), możemy posłuchać opowieści wgranego przewodnika, na temat danego miejsca. Autobus jeździ z tego co pamiętam od 8:30 z miejscowości Buggibba (dane z kwietnia 2016), i ostatni odjeżdża o 16:50. Dlatego jeśli już wykupicie bilet polecamy pojechać tym najwcześniejszym, gdyż czas płynie nieubłaganie szybko, a warto skorzystać jak najwięcej.

Z tego autobusu możemy skorzystać także na Gozo, ale nie znam dokładnych cen, ponieważ nie korzystaliśmy.

citysightseeing malta hop on gop off zwiedzanie malty malta blog podróże lifestyle moda anna i jakyub zając blog roku autobus typu hopm on hopp off na malcie autobus typu hop on hop off maltaco warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając marsaxlokk4

11 Języki

Urzędowymi językami na Malcie jest maltański i angielski - są to także obowiązkowe przedmioty w szkole. Mam wrażenie, że mieszkańcy między sobą rozmawiają jednak w maltańskim, ale ogromnym atutem jest to, że każdy zna angielski - dzięki temu bez problemu skomunikujemy się w sklepach, restauracjach, czy zapytamy o drogę.

12 Jacy są Maltańczycy?

Bardzo mili i uprzejmi! Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc, kiedy pytaliśmy o drogę, czy byliśmy miło obsługiwani w sklepach.

13 Gdzie kupimy bilety na atrakcje, czy wycieczki

Oczywiście wiele biletów możemy kupić w samych miejscach, np. bilet na rejs. Jednak z każdej większej miejscowości są stanowiska/sklepiki, które oferują wycieczki. Sprzedawcy mają do zaoferowania wiele różnych opcji. W takich miejscach możemy też dostać rabaty na różne atrakcje, np. w miejscowości Buggibba znajduje się Aquapark, do którego wejście dla osoby dorosłej kosztuje 12,90 euro, a można otrzymać rabat wysokości 3 euro.

Przeszliśmy wiele takich stanowisk, aż spotkaliśmy Steva, który prowadził Pirat Shop - w pobliżu Buggibby w miejscowości Quevra, tuż przy promenadzie (z Buggibby pieszo spacerem po prawej stronie). Steve jest super przemiłym sprzedawcą, sam daje rabaty, a dodatkowo super doradza w kwestii wycieczek! Szczerze mówił, kiedy nie warto np. płynąć na jakąś wyspę z powodu dużego wiatru. Bardzo go polecamy!

zniżka do aquarium bugibba malta

14 Waluta

Na Malcie posługujemy się Euro.

15 Ceny jedzenia

Zaskoczył nas fakt, że ceny jedzenia na Malcie zarówno w restauracjach, jak i sklepach spożywczych nie są wysokie. Zarówno w resturacjach zjemy posiłki od 5 do 15 euro - czyli podobnie jak w Polsce (oczywiście w pewnością znajdziemy też droższe), jak i zakupy w sklepie spożywczym można zrobić całkiem rozsądnie.

16 Świeże soki i lemoniady

Niemal wszystkie lokale oferują pyszne świeże soki i naturalne lemoniady e cenie 2-3 euro.

17 Wino

Malta może się poszczycić pysznym lokalnym winem! Delikatne w smaku, będzie przyjemnym uzupełnieniem posiłku. Często też sprzedawane w restauracjach w higienicznych butelkach 0,25 l.

wino maltańskie jedzenie na malcie blog podróże ania i jakub zając

18 Lokalne piwo

Mimo, że nie jestem fanką piwa, na Malcie dostaniemy ciekawe lokalne produkty tego typu, choć podobno na całej wyspie znajduje się tylko jeden krajowy browar  Simonds Farsons Cisk. Na Malcie  piłam najlepsze shandy w życiu! (właśnie na bazie piwa Cisk).

19 Rodzaj kuchni na Malcie

Kulinarnie Malta jest opiera się na kuchni śródziemnomorskiej. W restauracjach znajdziemy wiele włoskich dań, ale także ryb, owoców morza i grillowanych mięs. Właściwie w każdej restauracji dostrzegliśmy w menu pozycje dla wegetarian.  Niemal wszędzie zjemy tuńczyka, łososia, ale także królika (lokalny przysmak), czy wołowinę. Na Malcie niestety trudno o zupy, których w menu nie ma wiele. Trzeba przyznać, że bez względu na to, czy zamawiamy obiad, czy lody, porcje zazwyczaj są naprawdę duże!

jedzenie na Malcie jedenie na Malcie 2

20 Tanie jedzenie na Malcie

Poza restauracjami, wśród których znajdziemy też wiele tych przystępnych cenowo, na Malcie możemy się posilić w tak zwanych "Pastizzerie" - gdzie już od 2 euro kupimy kawałek pizzy, tortille, ciasto francuskie z potrawką z królika, czy świeżą kanapkę z pysznym tuńczykiem. Tego typu miejsc jest naprawdę wiele. Na plażach znajdują się też niedrogie bary z fastfoodami, czy właśnie zdrowszymi kanapkami.

Świetną opcją jak dla mnie były sandwiche, które miały swój dział w menu bardzo wielu restauracji. Są to przeróżne 2 kanapki na bazie bagietki lub pieczywa tostowego z pysznymi dodatkami. Np. moja ulubiona wersja to 2 kanapki na bazie bagietki z pieczonymi plastrami wołowiny (robione na świeżo i ciepło do kanapki) z konfiturą z czerwonej cebuli, do tego w zestawie mini świeża sałatka za 4,5 euro, a za 1-2 można dobrać także frytki lub pieczone ziemniaki. Dla mnie to wystarczający i smaczny obiad za nieduże pieniądze i przy tym niewymagający poświęcenie zbyt wiele czasu w restauracji. Takie sandwiche kupimy od 2 do 6 euro i są słynną opcją posiłku na Malcie, jedynie trzeba pamiętać, że sandwiche zamówimy tylko do 17-18 (godzina jest zwykle uwzględniona w menu).

Do taniego jedzenia należy również pizza - w zależności od dodatków kupimy ją od 5 do 10 euro.

Lody kosztują mniej więcej 2 euro za porcję, ale porcje są naprawdę duże.

malta jedzenie sandwiche

21 Napiwki

Większość restauracji nie dolicza automatycznie napiwku, czy tak zwanego "nakrycia" (przynajmniej z naszego doświadczenia na Malcie). Warto zwrócić na to uwagę, bo w niektórych zdarza się, że za "nakrycie" doliczane jest 3 euro za osobę (to oczywiście obowiązuje w całej Europie, a pewnie i na świecie, a na pewno często we Włoszech). I choć może nie jest to niebotyczna kwota, kiedy chcemy spędzić wieczór w miłym miejscu i zjeść kolację, ale kiedy jedynie chcemy napić się zimnego piwa, to okazuje się, że cena za nie zamiast 2 euro, wynosi 5.

22 Warzywa i owoce

Kupimy je na dość licznych kramach - autach, które sprzedają tyle świeże produkty tego typu. Ceny nie były przerażające.

23 Pan limonka - lemoniada i granita

Jeśli spotkacie uroczy punkt w kształcie cytryny to skuście się na pyszną świeżą lemoniadę. Sprzedawca przygotuje ją przy Was ze świeżych owoców. Poza lemoniadą możecie też skosztować mojej ulubionej granity. Granita to tradycyjny sycylijski deser na bazie owoców lub kawy. Podobny do sorbetu, ale różni się tym, że ma ziarnistą strukturę lodu. Bardzo orzeźwiający.

lemon bar lemoniady malta lemoniada i granita na malcie

24 Kinnie - maltański napój

Jest to typowo maltański napój, lekko gazowany, produkowany z gorzkich pomarańczy i śródziemnomorskich ziół. Wyrazisty smak, podobno także świetny dodatek do alkoholi. Kupimy w tradycyjnych sklepach w plastikowych butelkach, a także w automatach.

25 Sklepy spożywcze

Są raczej dobrze wyposażone i ceny nie były zbyt wygórowane, a raczej racjonalne jak na przelicznik euro. Nie spotkaliśmy żadnego dużego supermarketu, więc nie wiem czy takie są, ale w razie potrzeby korzystaliśmy z lokalnych sklepów samoobsługowych mniejszego formatu.

26 Liczne puby i mecze

Byliśmy zaskoczeni, że na Malcie jest tak wiele pubów (przypominających trochę te angielskie), w których można oglądać głównie rozmaite mecze.

27 Ekologia na Gozo

Jeśli bliskie są Wam trendy i filozofia eko, to właśnie Gozo ma status eko-wyspy (o Gozo punkt 2). W praktyce oznacza to, że mieszkańcy bardzo dbają o równowagę między rozwojem wyspy, a szacunkiem dla środowiska naturalnego. Zdecydowanie widać to w krajobrazie wyspy, która jest bardzo zadbana. Na Gozo większa dbałość jest przykładana także do produktów spożywczych, kupimy tu także świetnej jakości miody, dżemy, czy oliwy.

28 Temperatury na Malcie

Malta cieszy się śródziemnomorskim klimatem, a od kwietnia do września mieszkańcy i turyści cieszą się tam słonecznym latem (nasza podróż to ostatni tydzień kwietnia). Opady występują raczej tylko w okresie zimowym, a temperatury spadają wtedy do 15 stopni. W kwietniu mogliśmy się spokojnie opalać i korzystać z pięknego słońca, wieczorami czasem sięgaliśmy po coś w stylu bluzy, czy kurtki jeansowej. Należy jednak pamiętać, że Malta jest dość wietrzna.

co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając marsaxlokk6 malta valetta blog podróżniczy lifestylowy anna i jakub zając5 malta valetta blog podróżniczy lifestylowy anna i jakub zając4

29 Polacy na Malcie

Przylatuje ich całkiem sporo, więc prawdopodobieństwo spotkania Polaka jest naprawdę duże, ana ulicach często słychać nasz język.

30 Internet na Malcie

Internet w hotelach jest na dobry poziomie. U nas działał bez zarzutu, mimo, że pracowaliśmy często na dwa komputery.

Jeśli zależy nam na dostępie do internetu, warto sprawdzić to wcześniej w naszym miejscu noclegowym.

31 Religia

Religią dominującą na Malcie jest katolicyzm, co można odczuć na wyspie. Patronami Malty są św. Paweł, św. Agata i św. Publiusz. 15 sierpnia -  święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym Malty (znane tam jako Santa Marija). Co ciekawe dopiero od 2011 roku na Malcie zalegalizowane rozwody.

Na maltańskich ulicach chyba większości miast możemy podziwiać piękne ceramiczne symbole religijne przy wejściach domów.

maryja ceramiczna na drzwiach wejsciowych figurki maryi co warto zobaczyc na malcie kapliczki katolicyzm na malcie

32 Kościoły

Kościoły katolickie są na Malcie bardzo liczne, piękne i klimatyczne. Bardzo przestrzegany jest strój, który obowiązuje w takich miejscach - należy mieć zakryte ramiona i unikać zbyt krótkich spódnic, czy szortów. Przy wejściach niektórych kościołów, stoją kosze z chustami, które można wypożyczyć, żeby się okryć.

co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając marsaxlokk3 katadra sw pawła na malcie

33 Św. Paweł

Skracając historię św. Pawła, w 60 roku n.e wyruszył z Cezarei do Rzymu i podobno z powodu silnego sztormu, jego statek rozbił się właśnie na jednej z maltańskich wysp. Dziś fragment tego archipelagu nazywany jest Wyspami św. Pawła. To wydarzenie uznawane jest za początek chrystianizacji Malty.

wyspa św pawła malta wyspa św pawła malta2

plac sw pawła

34 Stolica - Valetta

Stolicą wyspy jest magiczna Valetta - miasto zupełnie niezwykłe. Już sam spacer uliczkami to fascynujące przeżycie. Miasto wyróżniają liczne, kolorowe zamknięte balkony, ale więcej przeczytacie w poście dedykowanym Valettcie TUTAJ.

valetta 1 malta valetta blog podróżniczy lifestylowy anna i jakub zając3  malta valetta blog podróżniczy lifestylowy anna i jakub zając2 malta valetta blog podróżniczy lifestylowy anna i jakub zając7valetta ciekawe miejsca

35 Apteki

Są na Malcie dość liczne, także bez problemu kupimy ewentualnie potrzebne leki.

36 Plaże

Wokół wybrzeża Malty miło spędzimy czas na rozmaitych plażach. Do najbardziej znanych należą chyba:

Mellieha - plaża na przedmieściach miasta o tej samej nazwie -  dość rozległa piaszczysta, jasna plaża z niewielkimi częściami skalistymi. Łatwo się do niej dostać środkami komunikacji. Na plaży znajdują się bary, możemy także wypożyczyć leżaki. W okolicy możemy odwiedzić wioskę marynarza Popeye - miejsce gdzie nagrywano słynny film.

Golden Bay - piaszczysta plaża o złotym odcieniu. Wokół znajduje się hotel, a także dość liczne bary i restauracje. Woda przy tej plaży także jest przejrzysta i ma piękny kolor. Wszystko to sprawia, że warto odwiedzić to miejsce.

Na Malcie znajdują się także kamieniste plaże, które moim zdaniem również mają swój urok. Idealne także na spacery. Plusem jest także, że są one mniej zaludnione. My spędzaliśmy czas między innymi na tej w miejscowości Bugibba.

golden bay plaża na malcie3

Golden Bay

golden bay plaża na malcie2 golden bay plaża na malcie4 golden bay plaża na malcie

Bugibba:

kamieniste plaże na malcie bugibba

Zdjęcia z tej sesji z inspiracjami ślubnymi znajdziecie TUTAJ

Comino - Blue Lagoon:

blue lagoon malta comina co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając

Mellieha:

melliecha beach plaża blog podróże ania i jakub zając fashionable melliecha beach plaża blog podróże ania i jakub zając fashionable 2 mellieha plaża anna zając blog

37 Leżaki i ręczniki

Przy wielu plażach możemy wypożyczyć leżaki czy parasole, ale jeśli chcemy zaoszczędzić możemy zabrać ze sobą ręczniki plażowe czy koce piknikowe.

38 Buty ochronne do wody

Czytaliśmy w internecie, żebyśmy je koniecznie zabrali. Akurat na Malcie (w odróżnieniu do Chorwacji), nie mieliśmy ich na sobie ani razu, ale jeśli często korzystamy z kamienistych plaż, rzeczywiście mogą się przydać.

39 Puby z basenami

Świetną opcją na Malcie są liczne puby z basenami, to ciekawa forma relaksu, czy spędzenia wieczornej imprezy.

malta puby z baseanami co warto wiedzieć o malcie

40 Imprezy

Są miejscowości, które są podobno rajem dla imprezowiczów. Świetna pogoda, puby na plaży sprzyjają tego typu rozrywkom. Najbardziej imprezowe okolice to miejscowość St. Julian's. Znajduje się tam dzielnica Paceville, gdzie są liczne kluby, puby i restauracje.

41 Nurkowanie

Malta, Gozo i okolice Comino to podobno także raj dla fanów nurkowania, Choć nas nie pociągają tego typu aktywności, na wyspę podobno przybywa wielu fanów tego sportu. Wody na Malcie są przejrzyste, a w głębinach możemy podziwiać rafy, jaskinie, czy wojenne wraki.

42 Angielskie sklepy

Na Malcie chętne osoby zrobią też zakupy:) Choćby w stolicy znajdziemy wiele angielskich sklepów i sieciówek. O angielskich markach pisałam już TUTAJ.

43 Outlety

Przemierzając wyspę, przynajmniej kilkakrotnie widzieliśmy także outlety z produktami renomowanych, światowych marek. Co prawda żadnego nie odwiedziliśmy osobiście, ale wydaje mi się, że fanki wakacyjnych zakupów powinny być zadowolone.

44 Pokaz fajerwerków

Impreza pokazu fajerwerków na Malcie co rok przyciąga rzesze turystów. Pierwszy taki pokaz odbył się w 2004 roku z okazji przystąpienia Malty do Unii Europejskiej. W 2016 roku pokazy pirotechniczne , którym towarzyszyła muzyka, odbyły się w 3 weekendy kwietnia.

45 Ceramika i szklane wyroby

To coś co wyróżnia Maltę. Liczne sklepiki i galerie z wyrobami ceramicznymi i tymi z dmuchanego szkła, znajdziemy niemal w każdej miejscowości (podobno możemy je także kupić bezpośrednio w hutach szkła). Sama skusiłam się na piękną karafkę i świecznik, który przypomina mi nasz pobyt na Malcie.

mdina glass szkło i ceramika mdina glass szkło i ceramika2 mdina szkło i ceramikamdina glass szkłoe ceramika co warto kupić na malcie blog podróże lifestyle

46 Lokalne sklepiki i stragany

Liczne sklepiki i stragany to domena wielu turystycznych miejsc. Kupimy w nich gadżety z logo kraju, magnesy na lodówkę, koszulki, kosmetyki i wiele innych rzeczy. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zapomnimy piankowych japonek, czy kapelusza, kupimy go tam za niewielkie pieniądze. W tego typu miejscach kupimy też pocztówki i znaczki, jeśli taką tradycyjną formą chcielibyśmy pozdrowić naszych bliskich.

co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając marsaxlokk5

47 Wpływy włoskie i wpływy angielskie

Ponieważ Malta leży nieopodal włoskiej Sycylii (dzieli ją zaledwie ok. 80 km), na wyspie można odczuć włoskie wpływy. Po pierwsze oczywiście w rodzaju kuchni. Jeśli mamy ochotę i czas możemy też popłynąć na słoneczną Sycylię.

W XIX wieku Malta stała się jednak kolonią brytyjską. Z widocznych do dziś wpływów:

  • jednym z języków urzędowych na Malcie jest język angielski
  • obowiązuje lewostronny ruch
  • na ulicach spotkamy słynne angielskie budki telefoniczne
  • na Malcie odwiedzimy liczne puby, w których podobno królują mecze ligi angielskiej
  • Malta jest także popularnym miejscem do nauki angielskiego - wiele szkół oferuje tutaj kursy dla ludzi z całego świata

angielskie wpływy angielskie wpływy na malcie angielskie wpływy na malcie budka telefoniczna czerwonahotel british blog podróże ;lifestyle malta

48 Filmy realizowane na Malcie

Na Malcie nagrano wiele znanych produkcji filmowych, między innymi film Hrabia Monte Christo, czy produkcję o słynnym marynarzu Popeye - a jego wioskę możemy odwiedzać do dziś - zarówno wioska, jak i jej położeniem, robi naprawdę niesamowite wrażenie. Poza tym nagrywano także fragmenty filmu Gladiator, Aleksander, czy polskiej komedii Nie kłam, kochanie.

malta popey marynarz ciekawe miejsca co warto zobaczyc na malcie2 blog podróże ania i jakub zając3 malta popey marynarz ciekawe miejsca co warto zobaczyc na malcie2 blog podróże ania i jakub zając2 malta popey marynarz ciekawe miejsca co warto zobaczyc na malcie2 malta popey marynarz ciekawe miejsca co warto zobaczyc na malcie2 blog podróże ania i jakub zając malta popey marynarz ciekawe miejsca co warto zobaczyc na malcie popey wioska malta blog podróże lifestyle co warto zobaczyć3 popey wioska malta blog podróże lifestyle co warto zobaczyć popey wioska malta blog podróże lifestyle co warto zobaczyć2 popey wioska malta blog podróże lifestyle co warto zobaczyć4

49 Malta wielkie muzeum pod gołym niebem

Kiedyś przeczytałam gdzieś w sieci, że Malta nazywana jest wielkim muzeum pod gołym niebem. Trudno się z tym nie zgodzić, bo to naprawdę niezwykłe miejsce. Każde miasto na Malcie ma inny styl i jest bardzo charakterystyczne. Przejazd po wyspie, czy spacer jest miłym przeżyciem, gdyż w wielu miejscach mamy szansę podziwiać niezwykłe widoki.

charakter miasta co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając blue grotto co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając marsaxlokk

50 Zwiedzanie

Kolejny post z Malty, będzie właśnie o tym co warto zobaczyć na Malcie. Póki co na blogu pojawiły się wpisy z dwóch miast które po prostu trzeba odwiedzić:

Valetta stolica wyspy TUTAJ

Mdina miasto ciszy    TUTAJ

co warto zobaczyć na malcie blog podróżniczy ania i jakub zając marsaxlokk2

Ona: Zamykam oczy...i jestem na Malcie!

On: Mam nadzieję, że ze mną;)

Leave a reply