Przepis na ślub - Kto płaci za ślub i wesele, czyli Ile kosztuje ślub i wesele część 2

z72

Zeszłoroczny wpis Ile kosztuje ślub i wesele? wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem:

https://fashionable.com.pl/2014/03/05/kosztuje-slub-wesele/

Dziękuję Wam za ogromną aktywność i tak liczne komentarze!

Przeczytaj też o tym jak skutecznie zadbać o swój wzrok przed ślubem. Mamy też dla Was bardzo interesujący konkurs, a szczegóły znajdziecie TUTAJ

Niestety podczas przygotowań do tego jedynego dnia nie da się ominąć znacznie mniej przyjemnych kwestii finansowych.

Podsumowując przedstawioną przeze mnie listę wydatków, które składają się na ślub i wesele, wyszło mi 39,250 zł przy weselu jednodniowym na 100 osób bez ewentualnych noclegów (są to kwoty uśrednione, w skład wliczyłam już wszystko łącznie z detalami takimi jak makijaż, fryzura, czy dekorację samochodu).

_MG_8937

Analizując  Wasze liczne komentarze, a także wiadomości prywatne  kwota 40 000 tysięcy to chyba rzeczywiście dość standardowa kwota wydawana na polskie wesele.

Znalazły się także czytelniczki, które pisały, że zorganizowały wesele na 100 osób za mniej niż 20 000 tysięcy, ale nie było ich wiele (w komentarzach w TYM wpisie znajdziecie wyszczególnione przez czytelniczki wydatki ślubne - warto sobie zerknąć).

Co zaskakujące w mailach kilka z Was pisało, że choć wesele było udane, trochę żałują, że w niektórych kwestiach nie zachowały więcej zdrowego rozsądku.

Organizacja ślubu i wesela rzeczywiście wymaga ciągłego wybierania, podejmowania decyzji, umiejętności organizacji i wyszukiwania ciekawych rzeczy, a także ich zamienników (oczywiście jeśli liczymy się z pieniędzmi).

_MG_8893

kto placi za slub i wesele

Tu czasami zaczynają się schody, bo kto zapłaci za marzenia panny młodej? (wiem co mówię, moim zdaniem w 80% to kobiety generują zwiększone wydatki ślubne  związane z naszymi wymaganiami).

W dzisiejszych czasach średnia wieku osób pobierających się poszła w górę, więc przyszłe pary młode coraz częściej same finansują swoje przyjęcia weselne. W konsekwencji często rezygnują z dużych wesel na rzecz skromniejszych przyjęć, obiadu z rodziną, czy imprezy w klubie ze znajomymi (zamiast typowego wesela).

Z pewnością jest to jedno z rozwiązań, które może pomóc w uniknięciu rodzinnych sporów.

Co jeśli to rodzice chcą zorganizować przyjęcie (albo wręcz to jedyna opcja, ponieważ narzeczeni to studenci).

_MG_8975

tradycja ślubna kto płaci za wesele

 Według tradycji podobno po stronie rodziny panny młodej należała organizacja przyjęcia, a także ubiór panny młodej.

Rodzina pana młodego powinna była zapewnić alkohol, obrączki, opłacić śluby (kiedyś w końcu niemal zawsze były dwa - cywilny i kościelny), orkiestrę, ewentualnego fotografa czy kamerzystę, a także bukiet dla panny młodej.

Podobno był to dość sprawiedliwy podział kosztów.

(Osobiście nie wiem, bo nigdy się z takim wśród znajomych mi osób nie spotkałam.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?)

_MG_8889

(o obrączkach pisałam tu:

https://fashionable.com.pl/2012/05/24/przepis-na-slub-obraczki/ )

Nie raz jednak słyszałam o sporach dotyczących finansów między rodzinami w kwestiach  ślubnych.

Moim zdaniem za wszelką cenę trzeba starać się nie doprowadzać do kłótni na tym tle. Zupełnie może to zepsuć piękne przygotowania, czy nawet atmosferę TEGO dnia.

Rozwiązań może być kilka. Wszystko zależy od Was (Młodych) i podejścia Waszych rodziców.

Zakładając, że to oni głównie finansują wesele, można podzielić to tak:

_MG_8996

podział wydatków

jeden

Bardzo sprawiedliwe wydaje mi się podzielenie wydatków w zależności od liczby gości, zapraszanych z danej rodziny.

Rodziny płacą wtedy adekwatnie za swoich gości: za tak zwany talerzyk, i każdy detal dotyczący gościa np. wizytówkę, zaproszenie, wódkę (co do alkoholu nigdy nie na da się oczywiście ustalić kto dokładnie ile wypił, ale wystarczy zrobić założenie na osobę), ewentualny nocleg itp.

Rodziny Młodych płacą także za pełne stroje swoich dzieci.

Do wydatków, wśród których należałoby się dzielić po połowie są: obrączki, kościół (urząd), dekoracje kościoła i sali, wynajem auta.

_MG_9303

dwa

Obie rodziny płacą po połowie.
Na taką opcję mogę sobie pozwolić tylko osoby, które po pierwsze na to stać finansowo, po drugie osoby, które są skąpe (które nie będą przeliczać każdego wydanego grosza, a takich niestety mnóstwo... ). Osoby otwarte i zwykle chętne do porozumienia (sam fakt, że ktoś nawet zapłaci za połowę, ale później całe życie będzie wypominał, że z jego strony było mniej gości jest bezsensowny).

W tym przypadku rodziny powinny ustalić jaki może być przewidywany koszt wesela, podzielić po połowie i oszacować, czy  kwota jest do zaakceptowania.

Najlepiej, żeby to Młodzi prowadzili ewidencje wydatków i na bieżąco to monitorowali.

Kwestia porozumienia się, kto za co płaci w którym momencie. Ewentualnie konto ślubne na które rodzice przelewają pieniądze, a Młodzi opłacają poszczególne rzeczy.

_MG_9485

trzy

Wszyscy po trochu.

Czyli każdy płaci tyle ile może.  Rodzice, narzeczeni... Jeśli ślub planujemy odpowiednio wcześniej, możemy wydatki rozłożyć w czasie.

Warto korzystać np. z wyprzedaży. W ten sposób taniej możemy kupić garnitur, suknię, buty, biżuterię  i tym podobne.

Warto określić budżet i zdeklarować się kto będzie mógł za co zapłacić.

Całkiem fajną opcją jest też podarowanie odpowiedniej sumy dzieciom przez rodziców. Słyszałam o przypadku, kiedy rodzice postanowili jednemu i drugiemu swojemu dziecku podarować z okazji ślubu po 20 ooo zł. Pieniądze były z przeznaczeniem na wesele i jednocześnie z zaznaczeniem, że jeśli decydują się na skromniejszy ślub, to mogą je wykorzystać np. na podróż poślubną. Bez żadnego rozliczania się i sporów.

_MG_8917

A co Wy na to??

Jak uważacie, kto powinien zapłacić za ślub i wesele??

Czy udało Wam się ominąć kredyt na wesele?

W kolejnych postach zastanowimy się jak można zredukować koszty wesela, na czym warto zaoszczędzić, a na czy nie.

Inne posty ślubne znajdziecie tu:

https://fashionable.com.pl/category/przepis-na-slub/

z91

Zapraszam także na mój kanał You Tube - przykładowe filmy: