Rozmowa kwalifikacyjna

rozmowa kwalifikacyjna

Ostatnio bardzo dużo czasu poświęciłam na szukanie pracy, przerobiłam tyle historii i pracodawców, że mogłabym conajmniej zrobić o tym reportaż, jeśli nie napisać książkę. Jako, że poza tym, że byłam rekrutowana, prowadziłam również kilkakrotnie rekrutacje, podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami.

Po pierwsze dobre cv. Dobre nie znaczy przekłamane, ale prawidłowo napisane. Takie przykłady jeśli chodzi o formę można sobie wygooglować, ale jest jeszcze kilka aspektów, które choć wydają się oczywiste, to niestety takie nie są. I tak jeśli wysyłacie cv drogą elektroniczną to należy je wysłać ze swojego imiennego maila (najlepiej składającego się z imienia i nazwiska w możliwej konfiguracji - każdy człowiek korzystający z internetu powinien mieć takiego formalnego maila).  Maile w stylu kasiula@wp.pl, albo buziaczek88@o2.pl często dyskwalifikują takie cv. Niedopuszczalne jest także wysyłanie maila z adresu innej osoby, np. swojego brata, siostry, chłopaka, bo jest to bardzo nieprofesjonalne ( a nawet nie zdajecie sobie sprawy jak nagminne).  Powinniśmy także pamiętać o kolejności wykształcenia i doświadczenia zawodowego - zawsze najwyżej wpisujemy to co najaktualniejsze:

05.2010-02.2012...
07.2009-04.2010...
05.2006-06.2009...

W umiejętnościach wpisujemy to co naprawdę potrafimy, czyli prawo jazdy, tylko jeśli je posiadamy, języki w takim stopniu jakim je znamy (na rozmowie ktoś może nam zadać pytanie w obcym języku i szybko wyjdzie na jaw, jakie są nasze umiejętności).  Jeśli chcemy wypisać zainteresowania, warto, aby także były w kręgu naszych pasji ( kiedyś wpisałam między innymi teatr, który bardzo lubię i pierwsze pytanie jaki pani zadała mi na rozmowie brzmiało na jakiej sztuce ostatnio byłam i w jakim teatrze, tym pytaniem pani chciała sprawdzić, czy w ogóle chodzę do teatru i tym samym czy moje cv jest prawdziwe).

Po drugie zdjęcie do cv. Absolutnie NIE: zdjęcie z wakacji, nie zrobione własną ręką telefon, nie z wymazanymi twarzami przyjaciół, nie ze ślubu, nie z ulubionym pieskiem, nie przedstawiające całą sylwetkę. Nie, nie, nie!!! A to jest plaga wśród cv. Zdjęcie musi być jak dowolne zdjęcie do dokumentów, jeśli macie aparat i kogoś kto potrafi robić zdjęcia, możecie zrobić je sami na białej ścianie w domu, w schludnym stroju, fryzurze, ale musi zachowywać wytyczne zdjęcia formalnego do dokumentów.
W 2% cv sprawdzają się niekonwencjonalne zdjęcia, ale to dotyczy tylko wąskiego kręgu bardzo kreatywnych branży. Podobno pierwsze 8 sekund decyduje o wrażeniu jakie wywarliśmy, cv również przyczynia się do tego wrażenia, bo często to pierwszy "kontakt" z nami.

Po trzecie list motywacyjny. Jeśli jest wymagany w ogłoszeniu to należy go dołączyć. Warto wspomnieć w nim tylko o umiejętnościach i doświadczeniach adekwatnych do ogłoszenia, na które składamy swoją kandydaturę. Jeśli np. ja mam doświadczenie w wizażu, a składam na stanowisko biurowe to moje umiejętności w tej dziedzinie nie mają dużego znaczenia i wystarczy jak wspomnę o tym w cv , w historii wykształcenia. W liście również podajemy swoje dane kontaktowe. Zarówno cv, jak i list motywacyjny podpisujemy!

Po czwarte pamiętajmy, że nie musimy podawać w cv swojego wieku, ani stanu cywilnego. Koniecznie natomiast dane kontaktowe. W cv nie może być też błędów ortograficznych, ani interpunkcyjnych. Jeśli mamy z tym problem, warto dać je przed wysłaniem  do przeczytania komuś bardziej kompetentnemu.

Po piąte i kolejne... rozmowa kwalifikacyjna. Ważne jest miejsce, firma i stanowisko na które składaliśmy. Do tego dopasowujemy strój. Zawsze powinien być schludny, wyprasowany, profesjonalny (warto zachować minimalizm, nie szaleć z dodatkami (chyba, że idziemy na rozmowę gdzie warto zaprezentować swój unikatowy styl).  Makijaż powinien być raczej klasyczny, paznokcie i dłonie  schludne, buty czyste. To wydaje się oczywiste, ale niestety nie jest. Na rozmowę nie powinnyśmy też przychodzić z wiankiem koleżanek, które ostentacyjnie będą czekać pod drzwiami, ani z siatkami pełnymi zakupów. Warto natomiast pokazać pewność siebie, odwagę i kulturę. Nie wolno się spóźniać, jeżeli natomiast będziemy mieli problem ze zlokalizowaniem miejsca, a spóźnienie będzie nieuniknione, należy koniecznie zadzwonić i o tym powiadomić. Ważny jest też uścisk dłoni (jeśli taki będzie miał miejsce z rekruterem, albo przyszłym pracodawcą) - ten też musi być zdecydowany, należy się też przedstawić. Pamiętajmy o kontakcie wzrokowym, starajmy się składnie i wyraźnie mówić, nie należy przerywać rozmówcy.  Warto przeczytać informacje o firmie do której idziemy na rozmowę. Należy też zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania od firmy, wiedzieć jakie są nasze oczekiwania finansowe (warto przeliczyć brutto i netto). Pokażmy też, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni, uśmiechnięci, gotowi i chętni do pracy.
Teraz bardzo trudno znaleźć dobrą pracę: dobrą znaczy uczciwą, z umową o pracę, wykazanymi zarobkami, dlatego szukanie pracy to też ciężka praca! Warto przeanalizować na co nas stać w danym momencie i dobrze zaplanować swoją ścieżkę kariery, choć to niełatwe i nie zawsze zależne od nas samych.

Ja właśnie zmieniam pracę i będzie mi bardzo brakowało dziewczyn, z którymi choć pracowałam 1,5 miesiąca bardzo się zżylam. To cudowne dziewczyny i mam nadzieję, że ich ścieżka kariery, a także moja nabierze wreszcie właściwego toru. Tego im, Wam i sobie życzę!

Ona: Znów trochę stresu, chętnie przygarnęłabym trochę stabilizacji;) a może właśnie coś się wreszcie zacznie dziać??

On: Stabilizacja jest dobra w związku;)

Leave a reply