Moim marzeniem od kilku lat jest w miarę możliwości sporo podróżować - to dodaje skrzydeł, zmienia myślenie i dzięki temu do głowy wpadają nowe pomysły na życie. W tym roku udało nam się już być we Francji, w Oslo w Norwegii, na Słowenii i we Włoszech - w Treviso i mojej ukochanej Wenecji. Dziś opowiem Wam co zobaczyliśmy w Oslo, a tym samym będziecie mogli zobaczyć kadry miasta. O naszych pierwszych wrażeniach, a także podstawowych informacjach takich jak hotel, lot, czy jedzenie pisałam Wam już TUTAJ.
Oslo jest stolicą i jednocześnie największym miastem Norwegii. Uznaje się, że zostało założone w 1048 roku prze króla Haralda III Surowego. Historia miasta jest ciekawa i dość burzliwa. Między innymi w 1624 roku miasto ogarnął pożar wywołany przez cztery czarownice. Król Danii i Norwegii postanowił odbudować miasto w nieco innej lokalizacji i powstało nowe renesansowe miasto, na planie kwadratu. W 1905 roku została rozwiązana unia ze Szwecją i Norwegia stała się niepodległym państwem. W 1952 roku w Oslo zorganizowano pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Co warto zobaczyć w Oslo?
W Oslo jak wiecie byliśmy na skokach narciarskich, a poza tym postanowiliśmy spokojnie zwiedzać miasto, bez zbędnej gonitwy. Poczuliśmy się jak mieszkańcy, którzy wydają się bardzo spokojnie, nie spieszą się i nigdzie nie gonią (Oslo to zupełnie inna stolica niż te, które dotychczas odwiedziliśmy). Jak już Wam wspominałam nasz hotel znajdował się w centrum, więc wszędzie poza słynną skocznią, chodziliśmy pieszo i jak zaraz się przekonacie wiele ciekawych miejsc było w zasięgu przyjemnego spaceru.
Skocznia narciarska Holmenkollen (właściwie Holmenkollbaken)
To podobno jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w Oslo - słynna skocznia była przebudowywana kilkanaście razy. Wzgórze Holmenkollen jest zbyt niskie by pomieścić całą skocznię, więc jej część znajduje się na sztucznie dobudowanym wzniesieniu. Widok ze wzgórza jest przepiękny. Z tego co wiem można też wjechać na górę skoczni i podziwiać widoki z góry (odpłatnie). Adam Małysz tryumfował na tej skoczni pięć razy. W 2005 roku postanowiono zburzyć zabytkową skocznię i postawić nową - jej otwarcie odbyło się 3 marca 2010 roku. Więcej o tym jak wyglądają skoki przeczytacie w moim wpisie TUTAJ.
Twierdza Akershus
Twierdza pochodzi z XIII wieku i pełniła funkcję obronną. Jest to zabytkowe miejsce gdzie znajdują się między innymi grobowce rodziny królewskiej. Można zwiedzać bezpłatnie. Z tego miejsca możemy też zobaczyć uroczą i najbogatszą dzielnicę w Oslo Aker Brygge.
Dzielnica Aker Brygge
To miejsce, które w Oslo spodobało nam się najbardziej - to połączenie nowoczesnej architektury i nadmorskiego klimatu. Apartamenty, ładne widoki, liczne restauracje i kawiarnie - zarówno mieszkańcy jak i turyści chętnie spędzają tu czas. Wzdłuż wybrzeża wiele ławek o drewnianych leżanek, na których można łapać słońce w piękne dni.
Odwiedziliśmy tu jedną z klimatycznych francuskich restauracji - lokal ma bardzo ładne wnętrze, ale my skorzystaliśmy z równie przyjemnych miejsc na zewnątrz i rozkoszowaliśmy się słońcem i widokami.
Centrum Pokojowe Nobla
To centrum z ekspozycjami prezentującymi tematy z wojną, pokojem i Pokojową Nagrodą Nobla.
Główna ulica i deptak Karl Johans Gate
Zabytkowe kamienice, restauracje, sklepy, przyjemny klimat. Spacerując w oddali zobaczymy Pałac Królewski.
Pałac Królewski
Rezydencja królewska z XVIII wieku, a obecnie siedziba króla Haralda V. Codziennie o 13:30 można podziwiać zmianę warty, a zwiedzanie jest dostępne przez kilka tygodni w okresie letnim (wstęp płatny).
Opera Nasjonaloperaen
To chyba największy obiekt kulturalny w Norwegii, wielokrotnie nagradzany. Nowoczesny i w pięknym położeniu - idealne miejsce na spacer <3 Kiedy wejdziemy na dach (bezpłatnie) możemy podziwiać piękne widoki - zwłaszcza w słońcu to bardzo przyjemne miejsce <3
Sauna
W okolicach opery, wokół fiordu znajdują się sauny, które można wynająć - tym razem nie skorzystaliśmy, ale w takim otoczeniu to musi być niezwykłe przeżycie!:)
Ratusz
Całkiem niedaleko Aker Bryge znajduje się ratusz, w którym siedzibę mają władze Norwegii. To właśnie tutaj przyznawane są Nagrody Nobla. Podobno można zwiedzać go bezpłatnie.
Ulice Damstredet i Telthusbakken
Małe klimatyczne uliczki z urokliwymi domami z XVIII wieku - niesamowicie blisko centrum, a zupełnie inny świat. Domy są zamieszkałe, warto wybrać się na klimatyczny spacer. W czasie naszego pobytu ulica Telthusbakken była remontowana.
Norweskie Muzeum Ludowe i Muzeum Muncha
Tych miejsc nie odwiedziliśmy, ale kusiło nas:) Może ktoś z Was miał okazję odwiedzić?:)
A jakie Wy miejsca w Oslo polecacie??
Ona: Następnym razem północna Norwegia?
On: O tak!:)