Dlaczego zazdroszczę Francuzom Wieży Eiffla

wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu8

Dla jednych "oklepana", dla innych miejsce westchnień. Bez względu na podejście, trudno przejść obok Wieży Eiffla obojętnie. Wbrew pozorom niewiele jest na świecie takich miejsc, które w cywilizowanych krajach są rozpoznawalne niemal przez wszystkich: starszych i tych całkiem młodych, wykształconych i tych mniej uczonych, wielbicieli podróży i domatorów. Jak już kiedyś wspominałam już jako mała dziewczynka marzyłam, żeby kiedyś zobaczyć ją na żywo, a później wejść na górę i podziwiać miasto moich marzeń z góry:) Kiedy przylecieliśmy do Paryża, mieliśmy całą listę miejsc do odwiedzenia. Już cała dzielnica Montmartre (TUTAJ) była jak  muzeum, po którym spacer to cudowne przeżycie. Jednak wciąż czekałam, kiedy JĄ zobaczę.

wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu4

Wieża Eiffla jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym obiektem architektonicznym Paryża. Zbudowano ją specjalnie na światową wystawę paryską w 1889 roku, z okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej (był to okres w którym we Francji nastąpiły duże zmiany społeczne i polityczne). W momencie budowania była najwyższą wieżą na świecie! Obecnie jest najwyższą w Paryżu i piątą we Francji. Wieża Eiffla była dowodem na wysoki poziom wiedzy inżynierskiej, a także ogromne na tamte czasy możliwości techniczne,  przy okazji była symbolem potęgi Francji (zarówno tej naukowej jak i technicznej i gospodarczej).

Twórcą słynnej na cały świat wieży jest Gustave Eiffel. Żył w latach 1832 - 1923. Był francuskim inżynierem i konstruktorem. Do jego słynnych projektów należy także Statua Wolności w Nowym Yorku, most Maria Pia w Porto, czy żelazny pałac w Meksyku.

wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu5

Niesamowite jest to, że wieża miała być rozebrana po 20 latach! A tymczasem jest obiektem westchnień turystów z całego świata. Co ciekawe konstrukcja  przez lata zmieniała nieco swoją wysokość, za sprawą zamocowanej na szczycie anteny. Obecnie ma 324 metry, a pod wpływem wiatru kołysze się na kilka centymetrów! (na szczęście nie jest to odczuwalne;) ). Dostępne są 3 tarasy widokowe na różnych poziomach - najwyższy znajduje się na 276 metrach i można tam wjechać tylko windą (na te niższe wejdziemy też schodami). Już  latach osiemdziesiątych zamontowano oświetlenie, dzięki któremu Wieża Eiffla zmienia się po zmroku, a także przy okazji na przykład świąt państwowych. Co 7 lat konstrukcja jest malowana i wykorzystuje się do tego mniej więcej 60 ton farby! Historia powstania wieży jest dość rozległa, ale bardzo ciekawa, więc polecam się z nią zapoznać, jeśli Wy także uważacie ten obiekt za niezwykły. Podobno zwiedziło ją już ponad 200 milionów osób!

wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu6

Osobiście uważam Wieżę Eiffla za ewenement i niezwykły twór ludzkiej pracy i pomysłowości. To niesamowite, że tak niezwykłe miasto jak Paryż, ma równie niesamowity symbol, który jest tak rozpoznawalny. Mimo wielu kiczowatych gadżetów, uważam za ciekawy fakt, że paryżanie na każdym kroku podkreślają znak miasta, a my turyści wzdychamy. Muszę przyznać, że i moje serce nie raz bije mocniej, kiedy widzę mój cudowny kubek ze znakiem słynnej wieży (kupiony dokładnie na wieży!), czy samą miniaturkę przywiezioną z Paryża, która zdobi moją toaletkę.

Wieżę Eiffla spotkacie nie tylko zachodniej części miasta nad Sekwaną, ale na każdym kroku w Paryżu. Zobaczcie sami! Kto był, kto się wzruszył na jej widok?:)

wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu7 wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu9 wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu zwiedzanie paryża5 wieża eiffla makarony2 wieża eiffla zakupy w paryżu 111 wieża eiffla zakupy słodycze zakupy w paryżu 3 wieża eiffla słodycze2 zakupy w paryżu 2 zakupy w paryżu 1 wieża eiffla zakupy w paryżu4 wieża eiffla zakupy w paryżu3

Moje zakupy z Paryża znajdziecie TUTAJ

wieża eiffla zakupy w paryżu2 wieża eiffla zakupy w paryżu wieża eiffla słodycze wieża eiffla pocztówki wieża eiffla paryż laudere makarony4 wieża eiffla paryż laudere makarony wieża eiffla paryż croiissant wieża eiffla miniatura wieża eiffla lauder makarony w paryżu wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu17 wieża eiffla brelok kryształowa wieża eiffla disneyland wieża eiffla paryż ciekawe miejsca

W Disneylandzie także nie można zapomnieć o Wieży Eiffla - szczegółowy post z ogromną ilością zdjęć z tego miejsca znajdziecie TUTAJ.

wieża eiffla ciekawe miejsca w paryżu10

Jeśli ten post Was zainteresował, to zapraszam także na ten o Wieży Eiffla, ale też miejscami mocno z nią związanymi, czyli Montparnasse i Placem Trocadero TUTAJ. Znajdziecie w nim wiele naszych zdjęć z niesamowitymi widokami na Paryż z samej wieży!

Ona: Jeśli kiedyś zrobi się we Francji trochę bezpieczniej, to znów tam wrócę z największą radością <3

On: Zabiorę Cię właśnie tam... 😉

27 comments

 1. Sysia 3 sierpnia, 2016 at 10:48 Odpowiedz

  Kocham Paryz ❤ dlatego mieszkam tutaj już prawie 4 lata i wciąż nie mogę się napatrzec na Wieżę Eiffla 😍 byłam na samej górze juz 2 razy 😊 raz w ciągu dnia a raz wieczorem kiedy cały Paryż swieci..widoki nieziemskie❤

 2. kashienka z OdkrywajacAmeryke 3 sierpnia, 2016 at 18:24 Odpowiedz

  Sporo miejsc już razem widzieliśmy, ale chyba nic nie wywarło na nas takiego wrażenia jak właśnie paryska wieża Eiffla <3 Mieliśmy to szczęście mieszkać w Paryżu jakieś 5-7 minut spacerem od wieży i przezz 5 naszego pobytu w Paryżu przechodziliśmy tamtędy min. dwa razy dziennie a wieża nas ciągle zachwycała. Na pamiątkę tej podróży mamy w salonie wielgachny obraz na płótnie przedstawiający właśnie wieżę Eiffa :))))

 3. Sisters92 7 sierpnia, 2016 at 10:36 Odpowiedz

  Tam Malta, Tu Paryż. Chętnie byśmy się wybrały <3 A wieżę Eiffela z makaroników chyba byśmy same zjadły na początek 😉 A potem pamiątkowe zdjęcie pod prawdziwą budowlą.

 4. Torebka 8 sierpnia, 2016 at 19:47 Odpowiedz

  Można nie lubić wieży Eiffla, ale jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Paryża, poza tym – naprawdę hipnotyzuje nocy 😉

 5. Grażyna 12 sierpnia, 2016 at 10:16 Odpowiedz

  Od dziecka marzę aby pojechać do Paryża i zobaczyć Wieżę Eiffla 🙂 oraz wszystkie wspaniałości tego miasta. Z każdym rokiem mojego życia dowiaduje się o nowych rzeczach które muszę koniecznie zwiedzić w Paryżu. Mam nadzieję że kiedyś zrealizuje marzenie i wybiorę się na dłuższą wycieczke.

Leave a reply