Sezon urlopowy trwa na dobre, niektórzy z Was są pewnie już po, inni jeszcze planują.
Na pocieszenie zawsze możemy sobie pomyśleć, że zawsze jesteśmy przed urlopem, bo kiedyś czeka nas przecież kolejny,
a niektóre warto planować cały rok.
Jeśli planujemy wyjechać na urlop w jakąś podróż warto zastanowić się jak tak naprawdę ten wolny czas chcemy spędzić i ile chcemy i możemy przeznaczyć pieniędzy.
Jeśli wyjeżdżamy przynajmniej we dwoje, musimy wspólnie ustalić, czego oczekujemy od urlopu i wspólnie znaleźć złoty środek: miejsce do którego się udamy.
Wypoczynek na plaży, aktywne spacery górskie, a może stolice Europy?? Możliwości jest tysiące.
Dostajemy jednak wiele zapytań odnośnie naszej podróży do Egiptu. Mimo iż to bardzo popularny wakacyjny kierunek, zwykle przed pierwszą podróżą szukamy informacji jak się do niej przygotować.
Stworzyliśmy więc mini poradnik jak to wyglądało naszymi oczami:)
Jak przygotować się do wyjazdu do Egiptu:
1. Egipt to dość tanie miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają wyższe temperatury. Świetny kraj na wyjazd, typowo wypoczynkowy i błogie "nicnierobienie " 🙂
Oczywiście tam również możemy aktywnie spędzać czas - pływanie w basenie, hotelowa siłownia, czy gry zespołowe prowadzone prze animatorów - to coś dla tych, którzy zbyt długo nie wytrzymają na leżaku.
W Egipcie możemy także zdecydować się na wykupienie ciekawych wycieczek, jednak w związku z zamieszkami, które trwają tam od kilku lat, nie zawsze możemy udać się bezpiecznie we wszystkie miejsca. Naszą podróż - wyprawę w trakcie pobytu w Egipcie do Izraela, Kuba dokładnie opisał w tym poście:
https://fashionable.com.pl/2013/09/09/kuba-pisze-izrael-jerozolima-i-betlejem/
2. Najpopularniejsze kierunki w Egipcie i to Hurghada, Sharm El Sheik i Taba. Jeśli planujemy konkretne wycieczki warto zwrócić uwagę na miejsce do którego się wybieramy. Jeśli np. planujemy odwiedzić Izrael moim zdaniem warto wybrać się do Taby. Im bliżej, tym wycieczka jest mniej męcząca i tańsza.
3. Hotel - oczywiście warto zwrócić na ilość gwiazdek. Przyjęło się, że do Egiptu warto lecieć od 4 * w górę i pewnością jest w tym dużo prawdy. Hotelowe gwiazdki egipskie czy tureckie zupełnie nie odpowiadają naszym europejskim, dlatego jeśli chcemy mieć udane wakacje warto zwrócić na to uwagę. Gwiazdki oznaczają oczywiście standard hotelu, położenie, wyposażenie... Przyjęło się, że od 4 gwiazdek spotkamy się raczej z przyjaznym miejscem z atrakcjami dla turystów. Zdecydowanie warto poczytać też opinie w internecie dotyczące miejsca, które chcemy wybrać, jak na przykład tu:
Na tego typu portalach możemy przeczytać opinie ludzi, którzy byli już w danym miejscu i dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji np. dotyczących czystości w hotelu, uprzejmości obsługi, serwowanego jedzenia, czy atrakcji dla dzieci.
Stylizacja z tą sukienką znajdziecie tu: https://fashionable.com.pl/2013/08/14/moja-stylizacja-mala-biala-sukienka/
4. Co ze sobą zabrać do Egiptu?
Z pewnością musimy wziąć pod uwagę ilość dni na jaką się wybieramy, a także porę.
W lipcu czy sierpniu temperatury są bardzo wysokie (nie ucieszą się osoby, które źle znoszą wakacje w takim upale), natomiast na przykład w listopadzie warto zabrać już lekkie okrycie na wieczór. Warto także pamiętać kompletując garderobę, że czasem w przewiewnym okryciu z długim rękawem będzie nam chłodniej i przyjemniej (kiedy będziemy już mieli dość opalania) niż w odkrytej krótkiej sukience.
Warto zabrać ze sobą ubrania, które w swobodny sposób pozwolą nam przejść na basen (niekoniecznie musimy paradować po hotelu w kostiumie). Garderoba powinna spełniać wszystkie możliwości spędzania czasu w danym miejscu. Jeśli wieczorem chcecie celebrować romantyczne kolacje, niezbędna będzie męska koszula i długie spodnie (np. lniane), czy sukienka i obcasy.
Kiedy wybieracie się do Izraela warto pamiętać, że należy mieć zakryte kolana i ramiona. Na dłuższe wyprawy przydadzą się też wygodne buty.
Podsumowując:
- ubrania - w tym oczywiście kostiumy kąpielowe. Pareo czy bawełniana lekka sukienka to idealny, "szybki" strój na plażę
- torba płócienna, plażowa - lub ekologiczna - nie zajmuje dużo miejsca w walizce a świetnie sprawdzi się na plażę (czy nad basen), czy na wycieczkę. Jest pojemna, lekka i wygodna
- dodatki: okulary przeciwsłoneczne. Osobiście mam podział na te miejskie i plażowe. Kapelusz lub chusta, opaska na głowę, a także okrycie głowy dla Twojego mężczyzny to ważne detale, które umilą pobyt
- kosmetyki - nawet jeśli hotel jakieś oferuje, wolę korzystać ze swoich. Na niektóre warto kupić małe podróżne buteleczki i opakowania, żeby przełożyć stosowną ilość z naszych stałych opakowań. Zaoszczędzi to miejsca i ciężaru w walizce. W drogeriach możemy także kupić mini wersje wielu produktów (znacznie bardziej opłaca się jednak zakupić buteleczki wielorazowego użytku). Warto zabrać ze sobą mokre odświeżające chusteczki, które sprawdzą się w wielu sytuacjach.
Nie powinno się także oszczędzać na kosmetykach z filtrami. W razie potrzeby w hotelach są oczywiście sklepy, w których możemy dokupić wiele brakujących rzeczy, ale z pewnością zapłacimy za nie drożej i nie zawsze spełnią naszą jakość. Warto zabrać też coś chłodzącego i łagodzącego po opalaniu, słynny pantenol (może okazać się najlepszym przyjacielem), a także wodę termalną, która umili gorące chwile:)
Nasz patent na oparzenia poza wymienionymi??
Ja nigdy nie miałam z tym problemu, a moja skóra ma bardzo wysoką tolerancję na temperatury, Kuba jest jednak w tej kwestii moim przeciwieństwem. Pierwsze opalanie oznacza u niego zawsze filtr minimum 30. Kiedy byliśmy na Dominikanie potrzebował małego ratunku i nasz nowy znajomy z Polski poratował nas specyfikiem właśnie z Egiptu. Taki dość rzadki, zielony żel, który kupuje się na mililitry w sklepikach hotelowych. Produkt na bazie aloesu. Już po jednej aplikacji niesamowicie łagodzi skórę , zapobiega nadmiernemu łuszczeniu. Niewielką ilością smarujemy czerwone miejsce i niemal natychmiast czujemy znaczną ulgę.
- w podróż zabieram zawsze małe podręczne opakowanie w nitkami, igłą i agrafkami - nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda
- leki i plastry, te tradycyjne jak i żelowe na ewentualne otarcia stóp. Do tego tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także te na żołądek.
Słynna zemsta faraona - czyli dolegliwości żołądkowo - jelitowe wynikające z inne flory bakteryjnej (biegunka i wymioty) to typowe przypadłości w Egipcie. Zdecydowanie jednak nie dotyczą wszystkich i można się przed nią zabezpieczyć. Warto zachowywać środki ostrożności i jest ogromna szansa, że będziemy się cieszyć udanymi wakacjami bez efektów ubocznych.
Z pewnością ma tu znaczenie czystość w hotelu.
Pamiętamy, żeby w Egipcie nigdy nie pić wody z lodem, a napoje pić tylko ze sprawdzonych źródeł. Podobno kiedy kupujemy wodę na targu podczas wycieczki, warto sprawdzić, czy na pewno jest oryginalnie zakręcona.
Owoce przed zjedzeniem warto sparzyć, jeśli jest taka możliwość. Osobiście postanowiłam wcielić owoce do swojego egipskiego menu dopiero 3 dnia pobytu i rzeczywiście mój organizm bardzo dobrze znosił te wszystkie zmiany. Posiłki powinniśmy jeść ciepłe. Do tego pić jak najwięcej coli (i nie zabraniać jej tym razem dzieciom), a także nie zaszkodzi trochę alkoholu (świetnie radzą sobie z bakteriami) - jednak tu zachować zdrowy umiar, gdyż jak wiadomo palące słońce i alkohol to nie najszczęśliwsze połączenie. Podczas mycia zębów używać tylko wody butelkowanej, warto zabrać także płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej.
Mimo wszystko w razie potrzeby warto mieć ze sobą Nifuroksazyt - lek dostępny w polskich aptekach bez recepty i tym samym jeden z najskuteczniejszych leków na dolegliwości żołądkowe (dla mnie the best!). Należy pamiętać, że w takich sytuacjach trzeba bardzo pilnować, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu! Jeśli Nifuroksazyt nie pomaga w Egipskich aptekach dostaniemy ichniejszy lek Antinal - zdecydowanej większości pomaga. Rezydent opowiadał nam, że wystarczy pokazać w aptece na brzuch i każdy farmaceuta wie o co chodzi.
- dolary - poza tymi na np. wycieczki, czy zakupy na lotnisku warto zabrać jak najwięcej "drobnych". W kulturze Egiptu bardzo mocno funkcjonuje zwyczaj napiwku. Nawet przy opcji "all inclusive" warto o nich pamiętać. Bardzo często pracownicy hotelu zarabiają małe pieniądze, a ich głównym źródłem utrzymania są napiwki. Często tylko jedna osoba z rodziny ma możliwość pracy w hotelu i jej obowiązkiem jest utrzymanie wszystkich bliskich!
Kiedy dajemy napiwek??
Możemy zacząć już na początku: około 10 - 20 dolarów włożone do paszportu podczas rejestracji może gwarantować Wam lepszy pokój i aktywną obsługę przez cały pobyt! Napiwki w wysokości dolara zostawiamy także na poduszce w pokoju - dla serwisu sprzątającego, który z pewnością miło Wam to wynagrodzi. Pieniądze dajemy także kelnerowi na sali restauracyjnej, a także barmanowi przy basenie - to wszystko zapewni nam miłe i profesjonalne zachowanie obsługi podczas całego pobytu. Czy to znaczy, że jeśli nie damy "dolara" obsługa będzie nas gorzej traktować?? Tego nie wiem, ponieważ dawanie napiwków było dla nas oczywiste. I co zauważyłam w naszym hotelu, nikt z obsługi nie czekał nachalnie na napiwek, a kiedy już został obdarowany zawsze byliśmy miło zauważanymi gośćmi i czuliśmy się w hotelu bardzo dobrze.
- książka lub czasopismo - urlop to dobry czas by nadrobić zaległości
- aparat fotograficzny lub/i kamera - żeby uwiecznić piękne wspomnienia:)
Ona: Na wakacje przed wszystkim warto też zabrać dobry humor i pozytywne nastawienie:)
On: Nic dodać, nić ująć:)
Zapraszam Was do polubienia naszego profilu na facebooku !!
https://www.facebook.com/fashionablecompl
Pokażcie się także na instagramie, a również chętnie będziemy Was śledzić:)