Siejemy łąki z Almette!

Kolejny raz mieliśmy przyjemność brać udział w projekcie Almette. Marka zawsze stawia na ciekawe akcje, które mają na celu szerzenie świadomości i działanie w słusznej sprawie. Tym razem padło na... łąki!

Mnie kojarzyły się z beztroskimi wakacjami na wsi, zapachem natury i klimatycznymi widokami. Dziś wiem, że łąki to nie tylko sielskie pejzaże, to także ogromne dobro dla naszego środowiska.

Okazuje się, że udział łąk w ratowaniu środowiska jest ogromny, dlatego celem działań Almette jest zwiększenie świadomość roli łąk i zachęcenie naszego społeczeństwa do zakładania łąk kwietnych. Do współpracy przy projekcie zaproszono ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają wszystkie te działania, a partnerem programu jest Fundacja Łąka, która już od 2014 roku, realnie działa i zostawia po sobie łąki, gdziekolwiek się pojawi!

Więcej łąk pełnych kwiatów to po prostu więcej czystego powietrza, więcej upraw i lepsze nawodnienie gleb.

Łąki, to bardzo ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów - łąka to schronienie dla 300 gatunków roślin i zwierząt!

Przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody. Łąki działają jak gąbka i zatrzymują wodę. Dzięki temu chronią nas przed gwałtownymi podtopieniami oraz suszą. To naturalny magazyn na wodę, a także pożywienie dla zapylaczy i wydajny oczyszczacz powietrza.

Działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie. 1 m2 łąki kwietnej oczyszcza powietrze w takim samym stopniu co 5-letnie drzewo! Dlatego wysiewanie łąk to prostszy i efektywny sposób na walkę ze smogiem i lepszą jakość powietrza. A co najważniejsze, możemy tworzyć je wszędzie, w centrach miast, w naszych ogródkach i na polach. Dlatego razem z marką Almette tym razem zasialiśmy łąkę w jednym z naszych łódzkich parków!

Więcej przeczytacie i obejrzycie TUTAJ.

Spotkanie poprowadził dla nas ambasador Almette David Gaboriaud,
z którym kolejny raz miałam przyjemność współpracować<3

A żeby dalej nieść przykład, zabrałam trochę ziaren do domu i podarowałam mojemu tacie, który już wysiał łąkę w naszym ogrodzie!<3 Takie mieszanki możecie zdobyć i Wy <3

Leave a reply