Siedem rzeczy, które warto wiedzieć o Wieży Eiffla

W mojej głowie wciąż powiew Paryża, na ekranie w mojej sypialni, skąd właśnie piszę ten post "O północy w Paryżu". Spoglądam kątem oka i widzę jak spacerujemy "tymi" ulicami. Jak przemykamy rowerem niedaleko mostu Aleksandra III, widzę widok z artystycznego wzgórza Montmartre na jedno z piękniejszych miast w jakich byłam.

Paryż to dla mnie istna magia! Niesamowite kamienice, artyzm na każdym kroku, klimatyczne kawiarnie, sztuka celebrowania i niesamowity podróżniczy symbol - Wieża Eiffla. Dla mnie symbol spełniania marzeń, Kiedy jako mała dziewczynka oglądałam dobranockę "Madeline" Paryż wydawał mi się szalenie odległy. Tak bardzo daleki, że nie wierzyłam, że kiedyś uda mi się tam dotrzeć. A jednak, za nami trzecia podróż do stolicy Francji.

Za pierwszym razem mieszkaliśmy przez tydzień na Montmartre, za drugim w pobliżu Wieży Eiffla. Teraz również zdecydowaliśmy się na apartament, a później hotel w pobliżu słynnej wieży. To było niesamowite, ile razy dziennie ta budowla wyłaniała nam się zza mostów, budynków, drzew... Za każdym razem cieszyła serce tak samo.
Dziś mam więc dla Was siedem faktów o Wieży Eiffla:

  1. Zbudowano ją z okazji paryskiej światowej wystawy w 1889 roku i miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Miała też być dowodem inżynierskiego kunsztu, wiedzy i techniki, a tym samym symbolem świetności i rozwoju ówczesnej Francji.

2. Jej twórcą jest Gustav Eiffel - francuski inżynier, architekt, konstruktor mostów czy wiaduktów, tworzył głównie konstrukcje stalowe i żeliwne. Jest też twórcą konstrukcji Statuy Wolności w Nowym Jorku.

widok z okienka na poddaszu naszego hotelu - Hotel Passy Eiffel

3. Po dwudziestu latach od powstania Wieża Eiffla miała zostać rozebrana, ale uratował ją sam twórca Gustav, który przekonał odpowiednie organy, że wieża może służyć jako miejsce doświadczeń naukowych i przekaźnik sygnału telegrafu.

4. Na wieży dostępne są trzy poziomy widokowe, na pierwsze dwa możemy dostać się schodami i windą, a na ostatnie tylko windą. Wieża ma wysokość 324 metrów, a jej wysokość zmienia się podobno o 18 centymetrów w zależności od temperatury. Jest najwyższą budowlą w Paryżu, a w momencie powstania była najwyższą budowlą na świecie!

5. To niesamowite jak Wieża Eiffla króluje nad miastem, pojawia się i znika, wywołując we mnie wiele pozytywnych emocji i uświadamiając mi jak wiele podróżniczych marzeń udało mi się już spełnić.

Choć jest najwyższym punktem widokowym w Paryżu, są dwa miejsca z których można ją podziwiać w pięknej perspektywie. Po pierwsze Montparnasse - niezbyt urodziwy, nowoczesny biurowiec, który ma jedną zaletę - za opłatą (trzy lata temu było to 15 euro), można wjechać na samą górę na taras widokowy (gdzie znajduje się także kawiarnia) i podziwiać widok na Paryż i na wieżę. Iluminacje budowli z góry wyglądają naprawdę imponująco.

Drugi ciekawy punkt widokowy to Łuk Triumfalny. Skorzystaliśmy w tym roku - za 10 euro można wejść na górę i cieszyć się Paryżem z nieco innej perspektywy.

Najlepsza perspektywa na Wieżę Eiffla z dołu to plac Trocadero, a piękne pamiątkowe zdjęcie zrobicie także z ulicy Rue de l'Universite.

widok z Łuku Triumfalnego

6. Wieża Eiffla na żywo jest naprawdę imponująca. Odwiedza ją kilka milionów turystów rocznie. Wiele par właśnie tutaj się zaręcza! Paryż to z pewnością romantyczne miasto. Na jednym z pięter wieży znajduje się uroczy sklepik z pamiątkami, na innym restauracja. Na szczycie znajduje się biuro Gustava Eiffla z figurą jednego z najsłynniejszych inżynierów świata.

Prywatny apartament na trzecim poziomie intrygował ludzi i sprawił, że o mieszkaniu 300 metrów nad ziemią zrobiło się głośno. Eiffel otrzymał wiele propozycji wynajęcie tego miejsca choćby na jedną noc, ale mimo kuszących kwotami propozycji, wszystkie odrzucił i zapraszał tam tylko szczególnych gości, jak Thomas Edison, który podarował Gustavowi nowy wynalazek - pierwszy gramofon.

7. W latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadzono renowację wieży i budowla straciła na wadze aż 34 tony. To właśnie wtedy zamocowano na konstrukcji ponad 350 reflektorów, które umożliwiają zmianę wyglądu Wieży Eiffla po zachodzie słońca. We francuskie święta budowla jest podświetlana w kolory barw państwowych.

Wieża Eiffla jest malowana co 7 lat, co ma zapobiec korozji.

Rue de l'Universite

Widok na Wieżę Eiffla na słynnej Rue de l'Universite - w gorący dzień w Paryżu postawiłam na jasną, prostą i wygodną stylizację, którą przyprawiłam zjawiskową biżuterią Apart - uwielbiam to co biżuteria robi ze stylizacjami. Mój piękny perłowy naszyjnik z diamentem możecie podejrzeć TUTAJ.

Złoty łańcuszek ze splotem skręconych blaszek podejrzycie TUTAJ.

Paris Brest

2 comments

Leave a reply