7 rzeczy, które musisz wiedzieć o wodzie - Światowy Dzień Wody - konkurs

Już od kilku lat każdego roku o tej porze przypominam Wam o tym ważnym dniu - dziś 22 marca Światowy Dzień Wody. Bez wody nie ma życia, jest ona niezwykle ważna w życiu każdego człowieka - każdego dnia nawadniamy swój organizm, woda jest nam potrzebna do przygotowania wielu posiłków, woda to higiena, ale także relaks - od kąpieli, po spacer wśród szumu fal oceanu. Zaczynamy dzień w wodą i z wodą go kończymy. Potrzebujemy jej dużo (dużo więcej niż nam się wydaje) dlatego warto do niej podchodzić z szacunkiem, doceniać ją, ale też wykorzystywać dobrze jej potencjał. Partnerem wpisu tradycyjnie jest marka Roca z którą od lat współpracujemy i która ze względu na swój asortyment szczególnie podkreśla znaczenie wody.

Pod koniec wpisu opowiem Wam o konkursie w którym do wygrania niezwykłe nagrody, ale najpierw

7 rzeczy, które musicie wiedzieć o wodzie

1  Człowiek składa się z wody - aż 2/3 naszego organizmu to woda! Dzięki temu, że spożywamy jej odpowiednią ilość, organizm funkcjonuje prawidłowo, co przekłada się na nasze zdrowie. Zapotrzebowanie na płyny u osoby dorosłej wynosi 2-4% jego masy ciała. Wiesz ile wody dziennie pijesz?

2 Dzięki odpowiedniemu spożyciu wody, nie tylko możliwe są różne czynności organizmu, ale też poprawia się nasza cera - jest zdrowsza, ale też bardziej gładka i milsza w dotyku. Żeby skóra pozostała gładka i jędrna potrzebne jest odpowiednie nawilżenie, ważna jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja, ale warto zacząć od nawadniania się od wewnątrz. Regularne picie adekwatnej dla naszego organizmu ilości wody opóźnia procesy starzenia - zacznij już dziś!

3 Co 20 sekund na świecie umiera osoba cierpiąca na chorobę związaną z brakiem dostępu do wody - ta statystyka brzmi przerażająco, ale może właśnie to ten moment, żeby zastanowić się co możemy zrobić każdego dnia, żeby docenić wodę - czyli rozsądne korzystanie z wody.

  • zawsze zakręcam wodę, kiedy nie potrzebuję korzystać z bieżącej - to dla mnie naturalne, że kiedy zmywam szklankę woda nie musi lać się strumieniami. To wcale nie jest uciążliwe, nawet kiedy muszę odkręcić i zakręcić ją kilkakrotnie. Dokładnie tak samo robię chociażby przy myciu zębów - wyobrażacie sobie ile wody niepotrzebnie zmarnowałabym przez te kilka minut dziennie, gdyby wtedy lała się strumieniami?? Co ciekawe spory procent osób deklaruje, że nie zakręca wody podczas mycia zębów - to duże marnotractwo. Szacuje się, że średnio podczas mycia zębów zużywamy 20 litrów wody, a potrzeba znacznie mniej
  • zmywarka, pralka - z pewnością są to sprzęty, które im lepszej jakości, tym bardziej pozwalają na oszczędność wody, zwłaszcza, kiedy posiadają tryb eko, z którego osobiście sama chętnie korzystam. Jeśli to możliwe stawiamy też na zbiorcze zmywanie i pranie - zbieramy partię i włączamy zmywarkę czy adekwatnie pralkę
  • uwielbiam kąpiel w wannie, ale traktuję ją jako luksus raz na jakiś czas i bardzo doceniam, że mam taką możliwość (zrozumiałam to kiedy przez 2 lata swojego życia nie posiadałam wanny), jednak na co dzień biorę szybki prysznic - to oszczędność i czasu i wody!
  • krany, toaleta - te urządzania także mają wpływ na zużywanie wody - toaleta powinna mieć przede wszystkim spłuczkę z przyciskiem regulującym ilość zużywanej wody, kran, rury, podgrzewacz wody - im lepszy sprzęt, tym szybciej mamy dostęp do takiej temperatury wody, jakiej potrzebujemy, więc nie zużywamy jej niepotrzebnie.

W naszej kawiarni Mono Cafe zainstalowaliśmy bezdotykowy kran marki Roca - który łączy kilka funkcji: higienę (goście, żeby z niego skorzystać nie muszą go dotykać), ale co ważne kran ma czujnik i dozuje rozsądną ilość wody, a także nie mamy obaw, że któryś z gości nie zakręci wody i będzie się dłuższy czas niepotrzebnie lała.

Dokładnie takie bezdotykowe baterie są do wygrania w konkursie marki Roca o którym poniżej!!!

więcej zdjęć toalety Mono Cafe podejrzycie TUTAJ

4 Wszystkie formy zatrudnienia są uzależnione od wody! 1,5 miliarda ludzi (czyli połowa wszystkich pracujących na świecie), pracuje z branżą związaną z wodą. 

5 Aż 1,5 miliarda ludzi, czyli 26% ludności, czyli prawie 2 miliardy osób, żyje obecnie w miejscach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony

6 W związku ze wzrostem populacji, oszacowano, że do 2050 roku problem dostępu do wody może dotyczyć 40% ludzi! Wzrost liczby ludności na świecie wiąże się także z większym zapotrzebowaniem na wodę, nie tylko w życiu codziennym, ale też do chociażby produkcji żywności, czy rozwojem szeroko pojętej higieny.

7 Marka Roca od lat angażuje się w globalne działanie uświadamiające związane wodą i jej znaczeniem (z inicjatywy marki powstała chociażby fundacja We Are Water). Marka wciąż pracuje też nad nowymi innowacyjnymi produktami, które stale wprowadza do oferty.

Poza bezdotykowym kranem, ostatnią nowością jest bezdotykowy mechanizm spłukujący do kompaktów WC. Dla maksymalnej higieny mechanizm posiada bezdotykowe uruchamianie dzięki czujnikowi podczerwieni. Mechanizm pasuje do większości zbiorników Roca, instalacja jest prosta i zasilana bateriami (wystarczą aż na 40 000 tysięcy spłukań), zapewnia oszczędność wody dzięki regulowanemu spłukiwaniu.

O bezdotykowych mechanizmach marki Roca przeczytacie TUTAJ.

KONKURS

W związku ze Światowym Dniem Wody marka ogłosiła dziś konkurs na swoim instagramie, w którym do wygrania są trzy bezdotykowe krany. Konkurs podejrzycie TUTAJ.

1 comment

  1. slaweczek 14 kwietnia, 2021 at 10:03 Odpowiedz

    U nas oszczędza się wodę. W ogóle oszczędzamy wszyscy razem i później mamy na atrakcje lub przyjemność. Wpis ciekawy, a cały blog polecę małżonce.

Leave a reply