10 filmów z kobietą w roli głównej

slicznitki film ff

Dziś mam dla Was 10 filmów z kobietą w roli głównej. Silne, walczące o swoje racje i marzenia, wrażliwe, empatyczne, pragnące ciepła i miłości, pracowite, wytrwałe, kochające i marzące o tym, żeby być kochanymi, czasem wątpiące w siebie, przeróżne - my kobiety. Są filmy w których te kobiece postacie wywołują dużo emocji, zostawiają w nas refleksję, czasem uśmiech, a czasem wzruszenie. Różne filmy, różne kobiety, ale każda z nich to ciekawa postać.

1 Projektantka

[2015 rok]

W roli głównej Kate Winslet jako Myrtle Dunnage, która przyjeżdża po latach do rodzinnego miasteczka w Australii. Film bardzo mnie poruszył, jest zaskakujący i w przerysowany, ale dający do myślenia sposób pokazuje relacje międzyludzkie oraz to do czego prowadzi zawiść, zazdrość, pycha... Emocje, które płyną z Kate w tym filmie... relacja z matką, wspomnienia z dzieciństwa, strach przed miłością... no mnie łezka poleciała. Bardzo polecam. Pisałam o tym filmie już przy okazji motywujące filmy, które zmobilizują Was do działania - TUTAJ.

projektantka

2 Służące

[2011]

Lata 60. i tym razem Stany Zjednoczone. W głównym wątku historie kilku tak różnych kobiet, przez wszystkie przewija się zachwycająca Emma Stone. Jeśli nie widzieliście, to koniecznie to nadróbcie!

służące plakat

3 Coco Chanel

[2009]

Ikona mody, niezwykła postać, kobieta, która z pewnością dużo przeszła. Sukces zawodowy niestety nie szedł w parze w sukcesem uczuciowym. Sporo czytam o Chanel, ale film też ma swój klimat. No i boska Audrey Toutou.

coco chanel film plakat

4 Dziennik Bridget Jones

[2001]

To nie są filmy wysokich lotów i głębokich emocji, ale trzeba przyznać, że najpierw książki Helen Fielding, a później filmy zrobiły niezłą rewolucję i poruszyły kobiety. Chyba jeden z pierwszych filmów, w którym tak dużo o naszych kompleksach, a tytułowa Bridget Jones podobno była tak uwielbiana przez kobiety, bo się z nią utożsamiały. Przyznam, że ja raczej podziwiam kobiety, które są znacznie wyżej ode mnie i takie od których mogę się czegoś nauczyć, ale trudno nie zgodzić się z tym, że każda z nas ma czasem w sobie coś z takiej Bridget, a na pewno każda chce być kochana.

dziennik bridget jones

5 Piękna i Bestia

[2017]

Cudowna rola Emmy Watson. Uwielbiam ten film, widziałam go już kilka razy, ale w głowie utkwiła mi scena, kiedy Bella (Emma Watson) uczy czytać małą dziewczynkę. Klimat bajeczny, ale w tym filmie jest dużo kobiecych emocji: odpowiedzialność za ojca, empatia do innych, stanowczość i wierność swoim wyborom, dobre serce, kobieca mądrość...

piekna i bestia

6 Praktykant

[2015]

Anne Hathaway, współczesny świat, media społecznościowe, własna firma prowadzona przez internet i ponadczasowe wartości. Przyjemny, momentami wzruszający, mobilizujący do działania film.

praktykant

7 Młodzi Gniewni

[1995]

Za moich czasów ten film był kultowy. Wspaniała Michelle Pfeiffer w roli nauczycielki trudnej młodzieży. Czy jest ktoś, kto nie oglądał tego filmu?

młodzi gniewni

8 Rzymskie Wakacje

[1953]

Jeśli rola kobieca to nie mogła tu zabraknąć tytułu filmy z ikoną kina w roli głównej Audrey Hepburn, bo Audrey jest zjawiskowa, magnetyczna, zachwycająca.

rzymksie wakacje plakat

rzymskie wakacje 2

9 Diabeł ubiera się u Prady

[2006]

Meryl Streep i Anne Hathaway - dwie tak różne kobiece role. Meryl zachwyca, choć jej rola pokazuje brutalny współczesny świat mody, mediów...

diabeł ubiera się u prady

10 Ślicznotki

[2019]

Film biograficzny z doskonałą Jennifer Lopez i Constance Wu - kobiety w roli głównej. Siła kobiet w trudnej codzienności. Ile kobiet rzeczywiście tak żyje? Dla ilu taka praca wydaje się jedyną drogą? Takie filmy uzmysławiają mi jak różnorodny jest ten świat, każdy ma swoje tajemnice, sekrety, problemy...

ślicznotki plakat

Polecam Wam też moje inne filmowe wpisy - TUTAJ

Ona: A Wy jakie filmy z kobietą w roli głównej polecacie?

9 comments

  1. Karo 17 października, 2019 at 11:17 Odpowiedz

    Hej, fajna ta lista! Widzę, ze mam trochę do nadrobienia, ale kilka pozycji już znam 😀 Nie zgodzę się tylko z jednym wyborem – “Dziennik Bridget Jones”. Książka była o wiele lepsza! Jeśli chodzi o moje typy, dorzuciłabym do listy “Biały Oleander” i “Erin Brockovich”. Stary, ale świetny

  2. Maleńka bloguje 31 października, 2019 at 05:58 Odpowiedz

    Kilka filmów widziałam i bardzo mi się podobały, choćby przedwczoraj znowu oglądałam Praktykanta 😉 Do głowy przyszedł mi jeszcze film Wygrane marzenia – o dziewczynie z prowincji, która chce zrobić karierę muzyczną w wielkim mieście, ale rozczarowuje ojca pracą w barze, gdzie wykorzystuje swoje kobiece wdzięki. Lekki, niestety nie górnych lotów film, ale lubię go 🙂

  3. infomiasto.eu 6 listopada, 2019 at 01:05 Odpowiedz

    Raczej w wielu tych filmach kobiety nie dały dobrego obrazu. Komedia jak Mis Agent też o kobiecie , a może Sierpień w hrabstwie Osage to mocny film z wartościami. Zobaczcie też film szeregowa Benjamin jak kobieta potrafi osiągnąć cel jak będzie tego mocno chciała.

Leave a reply