Jak obrabiam zdjęcia na instagram

instagram wnętrza

Po moich postach dotyczących kanału jakim jest instagram (na przykład TYM), dostałam wiele pytań o to jak obrabiam zdjęcia, które wrzucam na ten kanał społecznościowy. Kilka osób do dziś mi przypomina, że czeka na ten post, więc dziś opowiem Wam jak to u mnie wygląda:)

Po pierwsze nie korzystamy z Photoshop ani tego rodzaju profesjonalnych programów. Jeśli zdjęcia są robione lustrzanką poddaje je tylko lekkiej obróbce w klasycznym najprostszym programie dostępnym na każdym laptopie - zawsze rozsjaśniam, dodaje kontrastu i chłodnych tonów. Jednak zdjęcia na naszym instagramie w mniej więcej 80, a może nawet 90% są robione telefonem, więc nie trafiają nawet do tej prostej obróbki komputerowej.

 Jak obrabiam zdjęcia na instagram

Jak już chyba wspominałam mniej więcej 2 lata temu postanowiłam na instagram wrzucać bardziej przemyślane zdjęcia i staram się panować nad siatką (ale jak widzicie nie panicznie, często wrzucam zdjęcia, które po prostu chce Wam pokazać lub chce mieć w swojej kolekcji, bo instagram jest też dla mnie pewnego rodzaju albumem w którym przechowuję "chwile"). Do obróbki zdjęć używam kilku programów i trików:

Snapseed

Po pierwsze słynny Snapseed - darmowy i bardzo intuicyjny program do obróbki zdjęć. W chwilę potrafi wyczarować cuda. Mój "must have" w tym programie, to opcja Narzędzia -> Dostosuj (lewy górny róg). Tam suwakami dodaję jasności, kontrastu, zmniejszam nasycenia, za to dodaję atmosfery i zwykle zmniejszam temperaturę. Następnie czasem poziomuję zdjęcie funkcją "Obróć" (ale to bez problemu zrobimy też na samym instagramie), sporadycznie korzystam z funkcji "Perspektywa" jeśli muszę coś jeszcze "doprostować". Zdarza mi się też używać funkcji "Rozmycie", zwłaszcza wtedy kiedy na zdjęciu chcę wytłumić niepożądane obiekty, a  częściej ludzi wokół mnie (np. kiedy Kuba robi mi zdjęcie w mieście).

snapseed jak obrabiać zdjęcia na instagram

Obróbka instagramowa

Następnie przechodzę do obróbki instagramowej, która uważam jest naprawdę niezła. Zawsze używam filtra Clarendon , ale tylko na poziomie 10-15%. Jeszcze trochę bawię się funkcjami, ale wszystko zwykle na poziomie góra 20 - 30%. Jak wiecie mocno rozjaśniam zdjęcia, bo takie po prostu lubię. Na moich zdjęciach zwykle też jest dużo bieli, więc ta jasność jest też naturalnym elementem mojego profilu (wyjątkiem są wyjazdy, czy inne siatki, które w danym momencie robię na podstawie ciemniejszych zdjęć, jak na przykład teraz). Czyli tu też dodaję jasności, czy zmniejszam temperaturę.

jak obrabiac zdjęcia na instagram

VSCO i UNUM

To nowe dla mnie programy i korzystam z nich od niedawna, więc za dużo Wam jeszcze o nich nie napiszę. W VSCO bawię się filtrami i szukam swojego, natomiast UNUM to genialny program do planowania siatki - możecie tam podejrzeć jak zdjęcie będzie wyglądało na Waszym instagramie. Sprawdzam to zwykle przed dodaniem zdjęcia, ponieważ bardzo cenię sobie pewnego rodzaju naturalność. W 95% nie planuje wcześniej zdjęcia, czy tekstu jaki wrzucę, bo lubię to  robić pod wpływem chwili, "tu i teraz" i zawsze to ja odpowiadam na komentarze i wiadomości (wiem, że są osoby, które wspomagają się osobami do prowadzenia profili na instagramie i faceboku, ale nie potrafiłabym tego oddać "trzeciej" osobie!).

instagram fashionable

Dodam jeszcze, że ten post powstał na Waszą prośbę, nie uważamy się za mentorów fotografii, wszystkiego nauczyliśmy się sami, ale nie mamy zapędów nauczycielskich w tej kwestii:) To co mogę Wam doradzić, to znalezienie własnego stylu dla mnie to duża frajda. A kiedy słyszę, że nasze zdjęcia są bardzo charakterystyczne i kiedy je widzicie od razu wiecie, że to nasze to dla nas ogromny komplement. Radość tym większa, że sami krok po kroku uczyliśmy się jak to robić i sami wybraliśmy jak chcielibyśmy, żeby nasz instagram wyglądał. Mój sposób na siatkę to też jedno zdjęcie moje/nasze, na zdjęcie produktów/widoku. Wiele osób mówi mi, że też by tak chciały, ale to by się u nich nie sprawdziło. Przyznam, że ja nie jestem na instagramie tylko dla lajków... Lubię się z Wami dzielić różnymi inspiracjami i choć miło mi, że chętniej lajkujecie zdjęcie na których ja jestem, to chyba sama siebie bym zamęczyła, gdybym była na każdej fotografii;)) Lubię, kiedy lajkujecie, z radością odpowiadam na komentarze, ale to ja kreuję co chcę pokazać.

Przy okazji dziękuję bardzo, że jesteście ze mną na instagramie, to dla mnie bardzo fajna część blogowania i dziękuję za wszystkie miłe reakcje i <3

A Wy macie swoje sposoby na instagram? A może ulubione programy do obróbki, czy prowadzenia kanału?:)

wnętrza insta

Ona: Zapraszam Was też na mój nowy projekt - profil wnętrzarski TUTAJ

 

11 comments

  1. Joanna M. 28 września, 2018 at 18:57 Odpowiedz

    Nie mogę przekonać się do Instagrama. Obserwuję różne profile, w Tym oczywiście Wasze profile i zawsze zachwycam się fotografiami. Sama nie umiem wykonać tak cudnych zdjęć. Podziwiam!

  2. antii_ecosmetics 3 października, 2018 at 19:49 Odpowiedz

    przy moich zdjęciach trudno korzystać z dodatkowych narzędzi, ale przy kanałach lifestylowych, takich jak Wasz jak najbardziej 🙂 po za tym kiedyś próbowałam się tym bawić ale jakoś mi nie idzie 🙂 Pozdrawiam cieplutko 😉

  3. Olgietta 5 października, 2018 at 11:19 Odpowiedz

    nie da się ukryć, że Twój profil na IG jest dopracowany, przemyślany i poprostu piękny! Ja używam ostanio Canva i cały czas się uczę i poszukuję najlepszego rozwiązania. A Snapseed nie znam 🙊

Leave a reply