Co z tym instagramem - moje sposoby na instagram

instagram ania

Już na początku chcę Cię uprzedzić - czytając ten tekst prawdopodobnie nie zaznasz super tajemnej wiedzy związanej z instagramem. Piszę o tym od razu dlatego, że mam wrażenie, że wiele osób próbuje teraz udawać, że zna się na instagramie jak nikt, a moja obserwacja jest taka, że mam wrażenie, że nikt do końca nie wie jak z tym insta jest - algorytmy zmieniają się z prędkością światła i coś co fantastycznie sprawdza się u jednych, u drugich nie przynosi żadnych rezultatów.

Ponieważ jednak bardzo dużo osób do mnie pisze w tym temacie, a ostatnio pod jednym z postów pojawiło się wiele komentarzy, postanowiłam zebrać wszystkie moje przemyślenia i zasady w jednym poście, być może komuś się przydadzą.

1 Instagram zmienia algorytmy

A w tym roku to już poszalał na maksa... Uwielbiam ten sposób komunikacji, ale to jak bardzo ucina zasięgi jest wręcz niewyobrażalne, choć muszę przyznać, że mnie to czasem zniechęca i mówiąc kolokwialnie "wkurza", ci którzy chcą i tak do mnie trafią:) Widać to chociażby po stytystykach instastories i ilości prywatnych wiadomości. Moja rada: jeśli lubicie prowadzić intagram, to nie patrzcie na lajki, tylko róbcie to regularnie, stali bywalcy z pewnością to docenią!

dodawanie zdjęć na instagram 2

2 Koncepcja na instagram - siatka

Myślę, że każdy kto prowadzi  instagram publiczny, powinien zwrócić uwagę na jakość publikowanych zdjęć (nie wiem, czy słowo "powinien" jest odpowiednie, ale myślę, że jednak przyjemniej ogląda się ładne profile, które gwarantują jakieś doznania estetyczne i mogą być inspiracją). Żeby instagram wyglądał ciekawie warto zwrócić uwagę na tak zwaną siatkę, czyli 9/12 zdjęć najnowszych zdjęć, które powinny być w jakiś sposób spójne. Mój sposób na siatkę to też schemat 1/1 - jedno zdjęcie na którym widać mnie, drugie produkt lub widok. Wydaje mi się, że dzięki temu instagram jest bardziej urozmaicony i przejrzysty, choć prawdą jest, że ludzie chętniej lajkują moje zdjęcia. Wiele razy słyszałam "u mnie by się coś takiego nie sprawdziło". Jeśli prowadzimy instagram tylko dla lajków, to warto to wziąć pod uwagę. Ja oczywiście uwielbiam, kiedy moi odbiorcy zostawiają serduszka, ale jednak lubię moją konsekwencję i nie tylko lajki się dla mnie liczą - wiem, że stali bywalcy mojego profilu to doceniają.

dodawanie zdjęc na instagram

3 Jednolity filtr - jak obrabiać zdjęcia

Siatka to też jednolity filtr - czyli system w jakim obrabiamy zdjęcia. Istnieje do tego wiele programów - jeśli chcecie mogę o tym przygotować dodatkowy wpis (jak w prosty sposób, bez znajomości photoshop i tym podobnych programów obrabiać zdjęcia). Ja prawie 2 lata temu postanowiłam skupić się bardziej w tym temacie i zaczęłam bardziej myśleć nad zdjęciami, które wrzucam  - ta granica między moim "starym instagramem", a tym nowym jest bardzo widoczna.  Mam zawsze taki sam system obrabiania zdjęć - stawiam na jasność i pastele, unikam czerwieni i przez dłuższy czas unikałam czerni, obecnie czasem ją przemycam. Muszę przyznać, że wiele znanych osób (albo osoby, które prowadzą im konta, bo czasem ciężko stwierdzić kto do mnie z tych kont pisze 🙂 ), pyta mnie w jaki sposób pracuję nad zdjęciami, choć moja obróbka jest zdecydowanie amatorska i intuicyjna, myślę, że w jakiś sposób znalazłam swój styl. Często dostaję wiadomości w stylu "nawet gdyby Cię nie było na tych zdjęciach, wiedziałabym, że to Twój instagram". To dla mnie duży komplement. Przyznam też szczerze, że obecnie jestem poszukująca, próbuję coś zmienić i  być może bardziej podszkolić w tym temacie - nie lubię stać w miejscu. Gdyby ktoś chciałby mnie nauczyć obróbki zdjęć - jestem otwarta 😀

instagram home

4 Odpowiadam na komentarze

Zawsze bardzo mocno podkreślam fakt, że zawsze pamiętam o tym, że po drugiej stronie tego małego ekraniku siedzi człowiek, pewnie zwykle kobieta, skoro zagląda na mój profil, może nawet mamy coś wspólnego. Uwielbiam rozmawiać, wchodzić w reakcje z moimi czytelniczkami i jestem mega dumna z tego, że robiłam to niemal od początku, w czasach, kiedy niewiele osób tak robiło (zwłaszcza tych większych profili). Czasem nawet dostawałam kąśliwe komentarze od większych blogerek, że za bardzo rozpieszczam czytelników, że jestem dla nich taka dostępna. Dla mnie to bzdura, z resztą teraz wiele z tych osób robi dokładnie tak samo... Jakkolwiek prowadzisz swój profil, rób to po swojemu, tak jak czujesz. Dla mnie relacje są bardzo ważne.

komentarze na instagramie jak dziala instagram

5 Nie ma nic gorszego niż kopiowanie cudzych pomysłów

Nie da się ukryć, że w jakimś sensie zawsze znajdziemy grupę, która publikuje podobne treści, więc o totalnej oryginalności nie jest łatwo mówić. Zdjęcia stylizacji, mieszkania, jedzenia, podróży - większość z nas je publikuje. Oczywiście to nasza osoba i styl nadaje im indywidualny charakter, ale nie lubię profili, które ewidentnie kopiują innych, albo na siłę próbują być np. "mentorskie" choć wcześniej niezbyt chętnie pisały teksty na IG (dla mnie to mało wiarygodne), albo wbijają się na siłę w lajkowe trendy, które do nich nie pasują...

6 Jeśli z natury jesteś zazdrosna/y nie zakładaj konta na instagramie

Lajkowe trendy bywają przerażające... Ludzie często pokazują się w złym świetle, by zyskać pocieszenie, a tym samym lajki i wspierające komentarze. Wynika to prawdopodobnie z tego, że ludziom łatwiej utożsamić się z wadami i kompleksami. Ja zdecydowanie wolę jednak oglądać zdjęcia, które mnie inspirują, może dlatego, że lubię się otaczać ludźmi od których mogę się czegoś nauczyć, którzy mnie mobilizują, że mogę lepiej (bez ciśnień, że muszę lepiej, wystarczy "mogę", po prostu lubię ładne zdjęcia).Wydaje mi się, że jest złoty środek między total photoshop (czyli czymś nieprawdziwym, co po prostu nie istnieje), a zbyt naturalnymi zdjęciami- w sensie jestem przekonana, że każdy może na zdjęciu wyglądać naprawdę źle, tylko po co takie publikować...

Znam piękne konta na instagramie, na których pod zdjęciami wiele kąśliwych komentarzy. Warto uwierzyć, że naprawdę są ludzie, którzy jedzą piękne śniadanie i dekorują do tego celu stół - oczywiście, że pewnie nie zawsze, ale taka inspiracja jest po to, żeby ktoś inny też skorzystał chociaż czasem. Albo, że dzieci bywają czyste, a mamy przygotowują trzydaniowe obiady, podczas kiedy inne twierdzą, że tak się nie da. Tak mi się wydaje, przynajmniej ja tak to odbieram i nie uważam, że to oszustwo, że ktoś na instagramie pokazuje najlepsze momenty swojego życia. Dla mnie instagram to kopalnia inspiracji dla pięknego, a może też ciekawszego życia. Kiedyś miałam taką śmieszną sytuację, mało znaczącą, ale jednak zabawną. Odwiedziła mnie koleżanka z pracy, kiedy zapytałam czego się napije, poprosiła o wodę. Tradycyjnie wyjęłam więc kielichy i nalałam nam wody, a ona na to zaskoczona "myślałam, że ta w woda w kieliszkach to tylko na instagramie" 😀

Nasuwa mi się jedno, warto być po prostu sobą, nie róbmy pinterestowych zdjęć, jeśli to nie nasz świat, ale jeśli aspirujemy do otaczania się pięknem, to jest to jak najbardziej ok.

To może działać w dwie strony: albo robimy zdjęcia tego co jest w naszym domu/otoczeniu takie jakie jest, albo układamy kompozycje zdjęcia, która z kolei też otwiera nam umysł na jakąś zmianę w mieszkaniu, stylizacji... Blog i instagram niesamowicie mnie zmienił jako kobietę, rzucił światło na pewne rzeczy, których nie dostrzegałam. Zawsze powtarzam, że dzięki blogowi najwięcej zyskałam ja jako kobieta, to taki kobiecy kurs dla mnie, który dostałam gratis do tego co robię, dlatego polecam każdej z Was, jeśli tylko czujecie ten temat! <3

instagram ania

7 Lajkuj innych i zostawiaj komentarze

Jeśli śledzisz konta innych osób, albo odwiedzasz swoich odwiedzających to po prostu zostaw czasem to serduszko. Znam takie osoby, które wchodzą do innych wiedzą o nich wszystko, ale niczego nie zalajkują, nie skomentują, często właśnie z zazdrości. Po prostu czyń drugiemu, co i Tobie miłe! <3

Zostawiaj komentarze - nie sztuczne i na siłę, ale warto zostawiać komentarze u innych. Ja w ten sposób poznałam wiele osób z którymi obserwuję się na instagramie do dzisiaj i bardzo to cenię. Nie mam z tym problemu, żeby napisać innej kobiecie, że pięknie wygląda, czy napisać jej miłego dnia, kiedy wrzuca zdjęcie tuż przed pracą. Komentarze zwiększają też zasięgi osobie u której je zostawiamy, ale podobno powinny mieć minimum 4 słowa (czy to prawda na 100% - nie wiem...)

komentarze na instagramie 4

8 Hashtagi i zbanowane hashtagi

Warto dodawać je pod zdjęciami, żeby dotrzeć do większej ilości osób. Tu zasady "wariują" co jakiś czas. Początkowo można było dodawać 30, następnie słyszałam, że warto dodawać maks kilkanaście i często je zmieniać, a ostatnio podobno maks 5 (jeszcze sama nie praktykowałam). Jeśli ktoś wie, gdzie jest prawda, to chętnie się dowiem. Wiem natomiast na pewno, że jest coś takiego jak lista zbanowanych hashtagów, których użycie degraduje od razu wrzucone zdjęcie i jest mniej widoczne. Podobno istnieją hashtagi banowane na stałe i tymczasowe, a wśród nich są tak popularne i trochę zaskakujące jak "like", "instagood", "instadaily" czy "women". Zbanowane hashtagi można sprawdzić kilkoma sposobami, jeśli chcecie taki post, to dajcie znać.

Podobno też lepiej dodawać hashtagi w komentarzach niż w tekście, ale nie wiem czy to na 100% działa.

Możesz też poszczególne słowa w tekście zamieniać na hashtagi, wtedy jest to bardzo naturalne dla odbiorcy.

hashtagi jak dodawan na instagram

9 Jak dodać link do bloga lub kanału YouTube w instastories

Często dostaję pytania jak to robię, że dodaję link. Odpowiedź jest bardzo prosta, ta funkcja jest dostępna dla użytkowników, którzy mają konta minimum 10 000 fanów, wystarczy skopiować odpowiedni link i w relacji instastories klikną na górze w pierwszą ikonkę takiego łańcucha - tam wklejamy link i zatwierdzamy. Link jest widoczny dla odbiorców, a nie dla autora.

jak dodać link do instastories 2

10 Instastories daje dużo możliwości

Dodawanie muzyki, grafik, rozmaitych gifów, lokalizacji, hashtagów, muzyki, relacji na żywo - warto to wszystko robić, bo zwiększa to zasięgi - np. dodając lokalizację instastories potrafię mieć od kilkudziesięciu do kilku tysięcy więcej wyświetleń danego filmiku! To dość szeroki temat, więc też dajcie znać, czy taki post Was interesuje.

Przy tej okazji zapraszam Was na mój instagram. Będzie mi też bardzo miło, jeśli zaobserwuujecie mój profil TUTAJ, a także włączycie powiadomienia o relacjach.

powiadomienia instagram jak włączyć 2

Przy okazji zapraszam Was też na mój wnętrzarski profil TUTAJ, a także instagram Kuby TUTAJ.

A jakie są Wasze sposoby na instagram?? Jakie profile chętnie śledzicie? A może Wy znacie jakieś zasady, które warto stosować?

wnętrza insta

Ona: Uwielbiam instagram i nie zamierzam się poddawać, mimo, że trochę szwankuje jako serwis...

 

27 comments

 1. Anna Sadka 10 czerwca, 2018 at 20:58 Odpowiedz

  To prawda, że Twoje zdjęcia i styl są charakterystyczne 🙂 Nie musisz być na zdjęciu, abym wiedziała, że jest Twoje. Niesamowicie mocno w pamięć zapadło mi zdjęcie Twojego stołu i krzeseł w kuchni. Chyba od czasów wpisu, w którym opisywałaś jak je malowałaś zaczęłam częściej zaglądać na stronę 🙂 Przy okazji pozdrawiam serdecznie!

 2. Małgosia domwkadrze 10 czerwca, 2018 at 22:39 Odpowiedz

  Aniu super post. Uświadamia, że w całym tym szale i zamieszaniu warto zostać sobą. Lajki to nie wszystko. Algorytm szaleje i ja już nie wiem jak do tego podchodzić. Ale wiem jedno uwielbiam zdjęcia i tą interakcje ktora jest na insta. Bardzo też chwalę sobie takie profile jak Twoj, gdzie autor odpowiada na komentarze i zagląda też do swoich odbiorców. To wielki plus:) Do zobaczenia na Instagramie!

 3. M.S 10 czerwca, 2018 at 23:49 Odpowiedz

  Zgadzam się że wszystkim co napisałaś, nie k wszystkim wiedziałam, więc dzięki! Punkt 6 zwłaszcza.nirktorym by się przydało przeczytać 😊 mam koleżanki, ktore wszystko o mnie wiedzą z instagram właśnie, a nigdy nic nie zalajkuja…

 4. Jola (Pixel Kolor) 11 czerwca, 2018 at 12:48 Odpowiedz

  Sporo publikacja na temat umieszczenia hashtagów już czytałam. Sama też testowałam, co działa lepiej. Nie ważne, gdzie się je doda, działają tak samo. Ogólnie polecane jest publikowanie ich tak, gdzie nam jest wygodniej.

 5. Anna Kęska 11 czerwca, 2018 at 16:25 Odpowiedz

  Ja Ci tego spójnego stylu zazdroszczę, bo sama szukam swojego, ale prawdę napisałaś – wiele kont teraz nagle zaczyna tworzyć długie opisy, chociaż nigdy wcześniej tego nie robiło, także osoby które pytały mnie rok temu “po co ci teopisy, instagram jest do zdjęć” xD

  • Ania 11 czerwca, 2018 at 21:07 Odpowiedz

   no widzisz, ale ja też czuję, że muszę coś zmienić, choć nadal chcę jasno:)

   Co do opisów to dokładnie, znam dużo takich osób, które miały w nosie komunikację z innymi, dodawały same hashtagi i chciały zbierać pochwały, ja zawsze byłam blisko czytelników, dokładnie pamiętam, że Ty też zawsze pisałaś! Dochodziły do mnie słuchy, że blogerki się wkurzają, że ja odpisuję na komentarze, bo teraz marki też każą im odpisywać, a teraz co.. jak widzę niektóre profile to trochę mnie to śmieszy… bo znam te osoby i wiem, że to nie są one, tylko nowe wymogi instagrama… No nic, wierzę, że trzeba być sobą bez względu na to co robią inni

  • Ania 11 czerwca, 2018 at 22:09 Odpowiedz

   ale najważniejsze to lubić i chcieć się dzielić takimi chwilkami w postaci zdjęć, a może i opisów:) jeśli to lubisz, warto tam być:)

 6. Olgietta 11 czerwca, 2018 at 18:47 Odpowiedz

  10.000 fanów to jest jakaś abstrakcja dla mnie 😉 nie da się ukryć, że wiesz o czym piszesz, bo Twój instagram jest świetny i aż miło się zagląda, a teraz odkryłam jeszcze ten home…. no bajka 🙂

 7. tastelife.pl 11 czerwca, 2018 at 21:23 Odpowiedz

  czekam na kolejne tematy, które proponujesz we wpisie aby poruszyć. Super jest ten wpis. Jestem na etapie czytania książki Aimee Song i właściwie za wiele nie wnosi do mojego życia. Mam wrażenie, że w kółko czytam to samo tylko ubrane w inne słowa i zdjęcia;-) a tutaj nie próbujesz udawać eksperta ale piszesz swoje przemyślenia, które nawiasem mówiąc uważam, że są trafione w samo sedno. Dopiero rozwijam się w tym temacie ale uwielbiam Cię za Twoją szczerość, pokorę tych rzeczy nie można udawać;-)
  Całuski i dajcie czadu na See Bloggers mam nadzieję, że kiedyś się tam spotkamy;-)

  • Ania 11 czerwca, 2018 at 22:06 Odpowiedz

   Dziękuję ogromnie za tak miłe słowa! Chyba nie będę miała wyjścia i z ilości wiadomości jakie dostałam, chyba będę musiała napisać kolejne wpisy:)) W każdym razie bardzo chcę podkreślać to, że nie jestem ekspertem i to są tylko moje wnioski na podstawie własnego doświadczenia z regularnego prowadzenia IG, obserwacje i czytane teksty. Serio mam wrażenie, że bardzo ciężko być w tej dziedzinie prawdziwym ekspertem, bo dla takiego zwykłego zjadacza instagrama jak bloger, to chyba duża część wiedzy jest niedostępna, są oczywiście publikacje i dlatego pewną wiedzą choćby ja się mogę podzielić, ale instagram to niestety nie matematyka, nie zawsze wynik będzie oczywisty…

   Książkę Aimee – czytałam chyba 2 late temu, pięknie wydana, ciekawy instaram, ale też niestety się dużo nie dowiedziałam, plus na nas robi wrażenie tylu fanów ile on a ma, ale pamiętajmy, że w samych Stanach jest ponad 320 milionów ludzi, a w Polsce niecałe 40, więc jest to niemiarodajne, nie wspomnę o tym, że anglojęzyczne profile są bardziej dostępne dla całego świata.

   Życzę powodzenia w rozwijaniu instagrama i w takim razie trzymaj kciuki za See Bloggers i do zobaczenia :)) <3

 8. Paula 11 czerwca, 2018 at 22:32 Odpowiedz

  O, kilka rad przyda się do mojego instagrama – póki co robię go “na żywo” bez żadnego planu ani edycji zdjęć. Co tu dużo mówić, nie podoba się mi samej. Chcę ułożyć plan działania i go wdrożyć, bo instagram tworzony w ten sposób ma żadną szansę na zdobycie popularności (każdy lubi dużą ilość serduszek 😉 ). A gify i muzyka w instastory są dostępne dla kont powyżej 250 obserwujących.

 9. Agnieszka 12 czerwca, 2018 at 12:25 Odpowiedz

  Dla mnie Instagram to pewnego rodzaju kontakt z całym światem no i za tym co tęsknię czyli moim krajem polską.
  Fajny temat na blog 👍.
  Pozdrawiam jak zawsze z pięknej Toskanii.
  Aga

 10. Paula 3 sierpnia, 2018 at 12:08 Odpowiedz

  czy powstał wpis odnośnie obróbki zdjęć na instagramie? Mega podoba mi się Twój styl, jasność zdjęć. Należę do tych osób co o 1 w nocy jak się im pokaże zdjęcie z Twojego konta na insta to od razu wiem, że to FASHINABLE:D
  nie chcę Cię kopiować oczywiście;-) ale kilka podpowiedzi byłoby super, szczególnie, że raczkuję w tym temacie! najlepsze instastories ever!

Leave a reply