Największy sekret wody kryje się w tym czego nie widać - światowy dzień wody

woda 2

Woda - jej obecność w naszym życiu jest dla nas tak oczywista, że bardzo często o niej po prostu nie myślimy. W znaczeniu kulturowym woda oznacza życie, płodność i oczyszczenie. Istnieje wiele rodzajów wody: opadowa, powierzchniowa, pitna, mineralna, słodka, słona, demineralizowana, czy destylowana. Ciało człowieka składa się w 60-70% z wody! Nikt nie ma chyba wątpliwości, że bez niej nie ma życia. Dziś - 22 marca - Światowy Dzień Wody, dlatego z przyjemnością włączyliśmy się w temat związany z oszczędzaniem i odpowiedzialnym korzystaniem wody. Przeczytajcie mój wpis do końca, a może niektóre informacje Was zaskoczą!

wodospad

Na początek kilka faktów...

Co 20 sekund na świecie umiera osoba cierpiąca na chorobę związaną z brakiem dostępu do wody. 1,5 miliarda ludzi, czyli połowa wszystkich pracujących na świecie, pracuje z branżą związaną z wodą. Wszystkie formy zatrudnienia są uzależnione od wody! 26% ludności, czyli prawie 2 miliardy osób, żyje obecnie w miejscach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony. Ponieważ możemy spodziewać się wzrostu populacji, oszacowano, że do 2050 roku ludzi z problemem dostępu do wody będzie aż 40%! Wzrost liczby ludności na świecie wiąże się także z większym zapotrzebowaniem na wodę, nie tylko w życiu codziennym, ale też do chociażby produkcji żywności, czy rozwojem szeroko pojętej higieny.

ŚDW 2018_infografika

Jak widzicie jest to wciąż, w naszych jak nam się wydaje bardzo cywilizowanych czasach, bardzo duży problem, a my szczęśliwcy powinniśmy doceniać, jak wiele dzięki temu mamy i zawdzięczamy. Nie tylko ogromny komfort, czy wręcz przyjemności (jak choćby kąpiel we własnej wannie!), ale też, a może nawet przede wszystkim zdrowie!

Woda jest niezbędna do przetrwania, żyjemy dzięki niej i dzięki temu możliwy jest także rozwój społeczeństw.

"Ukryte życie wody" to hasła przewodnie, które towarzyszą tegorocznym obchodom światowego dnia wody, organizowanego przez fundację We Are Water, która prowadzi globalną kampanię uświadamiającą jak ogromne znaczenie dla społeczeństw ma dostęp do wody pitnej, ale także jakie są długofalowe konsekwencje braku dostępu do tego surowca. Fundacja ta powstała z inicjatywy hiszpańskiej firmy Roca, która od początku angażuje się w kwestie ochrony środowiska, zarówno poprzez swoje rozsądnie zaprojektowane produkty, poprzez procesy produkcyjne. Jak wiecie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wyposażenia łazienkowego Roca i tym bardziej cieszę się, że możemy korzystać z urządzeń tak bardzo jakościowej firmy i jednocześnie związanej z takimi inicjatywami. Naszą łazienkę możecie bliżej podejrzeć w TYM poście - znajdziecie tam także film.

łazienka 2 łązienka 4 łązienka 6

Co marka Roca i fundacja We Are Water robią dla świata?

Fundacja ma na celu przede wszystkim podnoszenie świadomości wśród instytucji i opinii publicznej na temat konieczności powstawania nowej kultury korzystania z wody, a po drugie angażowanie się w działania, które minimalizują skutki braku odpowiednich zasobów wody.

boliwia

Jak oszczędzać wodę, czyli małe kroki w codziennym życiu

Przede wszystkim jestem dumna, że zwracanie uwagi na niepotrzebne zużywanie wody wyniosłam z domu. Już drobne nawyki mogą sprawić, że każdego dnia zrobimy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale dla świata:

  • zawsze zakręcam wodę, kiedy nie potrzebuję korzystać z bieżącej - to dla mnie naturalne, że kiedy zmywam szklankę woda nie musi lać się strumieniami. To wcale nie jest uciążliwe, nawet kiedy muszę odkręcić i zakręcić ją kilkakrotnie. Dokładnie tak samo robię chociażby przy myciu zębów - wyobrażacie sobie ile wody niepotrzebnie zmarnowałabym przez te ponad 4 minuty dziennie, gdyby wtedy lała się strumieniami??
  • zmywarka, pralka - z pewnością są to sprzęty, które im lepszej jakości, tym bardziej pozwalają na oszczędność wody, zwłaszcza, kiedy posiadają tryb eko, z którego osobiście sama chętnie korzystam
  • krany, toaleta - te urządzania także mają wpływ na zużywanie wody - toaleta powinna mieć przede wszystkim spłuczkę z przyciskiem regulującym ilość zużywanej wody, kran, rury, podgrzewacz wody - im lepszy sprzęt, tym szybciej mamy dostęp do takiej temperatury wody, jakiej potrzebujemy, więc nie zużywamy jej niepotrzebnie
  • zanim wyleję czystą wodę, zawsze zastanawiam się czy nie mogłabym jej sensownie użyć - np. podlewając nią kwiaty, czy rośliny w ogrodzie
  • uwielbiam kąpiel w wannie, ale traktuję ją jako luksus raz na jakiś czas i bardzo doceniam, że mam taką możliwość (zrozumiałam to kiedy przez 2 lata swojego życia nie posiadałam wanny), jednak na co dzień biorę szybki prysznic - to oszczędność i czasu i wody!

sekret wody

Czysta woda to ogromny dar. Wystarczyłoby, żeby na jeden dzień odłączono nam dostęp do bieżącej wody i życie stałoby się znacznie trudniejsze, praca bardziej uciążliwa, dbanie o higienę skomplikowane. Dziś szczególnie warto się nad tym zastanowić.

Światowy Dzień Wody w Polsce to także inicjatywa Roca Polska i podjęcie współpracy z Habitat for Humanity w celu realizacji projektów zapewniającym godne miejsce do życia osobom niezamożnym z zagrożeniem wykluczenia mieszkaniowego. Organizacja pomaga tym ludziom, którzy nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm.

łazienka 4

życjemy dzięki czystej wodzie

woda 1Ona: A co Ty robisz, żeby dobrze wykorzystać wodę?

 

12 comments

Leave a reply