7 zwyczajów świątecznych, które warto kultywować

dsc_8956Myślę, że ludzie tak bardzo kochają Święta Bożego Narodzenia, ponieważ one nie trwają jeden czy dwa dni. Trwają kilka tygodni przed, a nawet zostają z nami do stycznia. Czas w którym jesteśmy trochę bardziej uprzejmi, mimo często tak okropnej pogody jak dziś. Miesiąc w którym czujemy się w obowiązku popełniać dobre uczynki, w którym chcemy robić coś dla innych, a sami czujemy ciepło na sercu.

Fantastyczne jest to, że to w dużej mierze od nas zależy przedświąteczna atmosfera i sami możemy sprawić, że to będzie cudowny czas. Dziś podzielę się z Wami zwyczajami świątecznymi, które uwielbiam kultywować i które towarzyszą nam w tym okresie. Koniecznie dajcie znać jak to jest u Was!

1. Kalendarz adwentowy

Od tego się zaczyna:) Najpierw moje urodziny 30 listopada, a później kalendarz adwentowy:) uwielbiam takie przyjemne słodkie odliczanie, choć czasem ciężko powstrzymać się i otworzyć tylko jedno okienko;) W tym roku towarzyszy nam kalendarz Milka, który jak widziałam na facebooku i instagramie ma też wiele z Was:) A może ktoś już ma otwarte wszystkie okienka?;) No i nic straconego, jeszcze możecie nadrobić!;)

20161201_123943-01 20161130_143113-01 dsc_8948

2. Wybieranie świątecznych dekoracji

Już na początku grudnia warto przemyśleć świąteczne dekoracje, które zagoszczą w naszym domu. Najlepiej rodzinnie, choć tematem pewnie chętniej zainteresują się kobiety. To naprawdę duża radość krok po kroku przez kilka tygodni przygotowywać się do świąt. Inspiracje można zbierać do folderu, który stworzycie na komputerze lub po prostu założyć teczkę do której będziecie wycinać wszelkie inspiracje. To może być ciekawa pamiątka wyjmowana raz w roku i gromadzona latami!

dsc_6959 dsc_7128

3. Świąteczne piosenki

Nie wyobrażam sobie grudnia bez świątecznych płyt! Mamy kilka składanek, które cały rok czekają by umilić nam ten czas. To takie pozytywne utwory, które mówią o pozytywnych uczuciach, radości... Z jednej strony banalne, z drugiej tak ważne, że czasem o tym zapominamy!

4. Dobry uczynek

Nawet jeśli nie zawsze Ci to wychodzi, a życie ucieka przecież tak szybko, postaraj się zrobić coś dobrego, tak zupełnie bezinteresownie i od serca. Może okazać się, że radość jaką wtedy poczujesz, będzie dla Ciebie najpiękniejszym prezentem.

5. Wybieranie i pakowanie prezentów

To jeden z bardzo przyjemnych zwyczajów świątecznych. Zdecydowanie warto przyłożyć się do kupowania podarunków dla bliskich, by naprawdę sprawić radość. Osobiście uważam, że każdy prezent zasługuje na piękne opakowanie - nawet drobiazg podany w ciekawy sposób ucieszy bardziej i będzie dowodem naszych starań.

dsc_8965 dsc_8967

6. Kolacja wigilijna

Jestem w tej kwestii tradycjonalistką i to dla mnie zdecydowanie najważniejsza kolacja w roku. Uwielbiam to oczekiwanie, elegancki stół, typowo wigilijne potrawy. Zawsze wtedy myślę, o tych których z nami nie ma, a w sercu dziękuję za tych, którzy są. To piękny czas!

dsc_7337

7. Dzielenie się opłatkiem

Zwyczaj niby banalny, symboliczny, a jednocześnie taki intymny: podejść do każdego z rodziny i złożyć życzenia z głębi serca, przytulić się. Trudno uniknąć wtedy wzruszeń, ale to przecież takie emocjonalne święta...

Bo w święta najważniejsi są ludzie <3 prawda?

dsc_8973

Ona: Aż się rozmarzyłam:)

a Kuba dzielnie za kierownicą próbuje nas dowieźć do domu...

27 comments

 1. Asia 11 grudnia, 2016 at 21:13 Odpowiedz

  Masz rację- w święta najważniejsi są ludzie 🙂 piękny wpis. Ja jakoś unikam dzielenia się opłatkiem, a może rzeczywiście warto…

 2. Joanna M. 11 grudnia, 2016 at 21:32 Odpowiedz

  Uwielbiam świąteczne dekoracje i piosenki 🙂 Najbardziej jednak w świętach podoba mi się to, że nareszcie mogę spotkać się z całą rodziną, bliższą i dalszą. W ciągu roku nie udaje nam się nigdy spotkać w tak dużym gronie :(.

 3. Izabela 11 grudnia, 2016 at 22:01 Odpowiedz

  U mnie chyba wszystko 🙂 Wybieranie prezentów i ozdób świątecznych, piosenki świąteczne, które wprawiają w nastrój. Tylko o kalendarzu jakoś zapominam… a szkoda ,bo właśnie kalendarz adwentowy kojarzy mi się z dzieciństwem i oczekiwaniem ❤ No i oczywiście kolacja i dzielenie się opłatkiem. A po kolacji pasterka 🙂 Pasterka musi być, najlepiej w gronie najbliższych i w typowo zimowej aurze – drzewa otulone białym puchem ,uginające się pod jego ciężarem… ❄❄❄ W tedy czuć magię świąt 🎄 W tedy jestem szczęśliwa ❤🎄❄

  • Ania 12 grudnia, 2016 at 12:09 Odpowiedz

   Pięknie napisane <3
   Pasterka – absolutnie tak! Od kiedy pamiętam nie byłam tylko raz. Uwielbiam święta za takie magiczne chwile <3

 4. Paulina 12 grudnia, 2016 at 00:23 Odpowiedz

  Cudowny wpis ❤ ja jeszcze dorzuciłabym kolędowanie. Ludzie niestety co raz to rzadziej śpiewają kolędy 🙁 pamiętam czasy z dzieciństwa gdzie dom mojej babci rozbrzmiewał kolędami i pastorałkami 🎄🎄🎄 to były piękne czasy 🌟🌟🌟

  • Ania 12 grudnia, 2016 at 12:11 Odpowiedz

   Absolutnie tak, wydawało mi się tak oczywiste, że aż o tym nie napisałam – ale masz rację <3 Tak jak napisałam wyżej w mojej rodzinie panuje ten zwyczaj – zawsze wszyscy śpiewamy kolędy po kolacji wigilijnej, a przed rozdaniem prezentów – przeuwielbiam! Poza tym kiedyś trochę śpiewałam, więc kolędy są mi także szczególnie bliskie.

 5. Aneta P. 12 grudnia, 2016 at 09:38 Odpowiedz

  Lubię ten świąteczny czas gdyz dzielę się opłatkiem i zaraz wzruszam i płacze ,gdy widzę jak dzieci cieszą się z prezentów.Jak wspólnie śpiewamy choc i czasem wkradnie się fałszywa nutka ….to wiem jedno ,że Święta to czas piękny ,żeby trwał zawsze….;)

 6. Patryk Wójcik 12 grudnia, 2016 at 10:46 Odpowiedz

  A ja uwielbiam świąteczne gotowanie:) Z radością myślę już o tych godzinach, które spędzę w kuchni, bo wiem, ile radości da to moim bliskim podczas Wigilii. Lubię ten moment, kiedy zabieram się za działanie. Wszystko dookoła znika, czas się zatrzymuje. Można się oderwać od codzienności i skupić na zupełnie innych sprawach. To dobry czas na podsumowania.

  Warto wykorzystać czas świąteczny, aby zebrać siły na nowo. Aby spędzić dużo czasu z rodziną. Aby przypomnieć sobie to, co naprawdę jest ważne w Naszym życiu.

 7. Magda 12 grudnia, 2016 at 11:34 Odpowiedz

  Każdy nas pewnie by cos swojego dorzucił do tej listy. Dla mnie każde święta które spędzamy z dzieckiem sa inne niż wcześniejsze:)

 8. creativebarbara 12 grudnia, 2016 at 12:03 Odpowiedz

  Myślę, że wszystkie zwyczaje świąteczne są piękne.
  My co roku pieczemy z naszą Zuzią pierniczki dla rodziny, które dekorujemy kolorowymi dodatkami. Później zawozimy je w Święta naszym najbliższym, którym sprawia to dużą radość.
  Poza tym ta ekscytacja związana z wybieraniem prezentów, czekaniem na nie i obserwowanie radości, które sprawiają bliskim.
  Ale przy tym wszystkim najważniejsze jest, że możemy się podczas tych kilku dni spotkać z bliskimi, pogotować, zjeść pyszne wigilijne potrawy i ogólnie cieszyć się tym czasem – to jest bezcenne.

 9. Kamila 13 grudnia, 2016 at 22:06 Odpowiedz

  Dla mnie też kolacja wigilijna to magiczny wieczór,jedyna taka w roku,cudowna.A poza tym cały rok czekam na zjedzenie karpia,którego uwielbiam i tylko w Wigilię smakuje tak wyjątkowo! I też zawsze jak Ty Aniu myślę o bliskich,których już ze mną nie ma,a w szczególności o ukochanych babci i dziadku i o czasach kiedy zawsze Wigilię spędzaliśmy u nich w domu.Boże,co ja bym dała żeby jeszcze chociaż raz móc spędzić z Nimi taką Wigilię jak kiedyś…

Leave a reply