Watykan - niesamowite miejsce na mapie Włoch - co warto zobaczyć

watykan-fashionable-blog-ania-i-jakub

Mniej więcej rok temu zaczęła się nasza cudowna podróż do Włoch! Przejechaliśmy wtedy Włochy różnymi środkami transportu, od Bergamo aż do Palermo na samym południu kraju. Większość podróży już opisałam na blogu, a wszystkie przystanki: Bergamo, Mediolan, Genuę, Toskanię z Pizą i Florencją na czele, Rzym i Neapol  znajdziecie TUTAJ. Do opisania został nam jeszcze Watykan i Palermo, więc do dzieła!:)

Watykan to cudowne miejsce na mapie Włoch, choć oczywiście jest to państwo-miasto, czyli enklawa na terenie Włoch. Jest to najmniejsze państwo świata i pod względem powierzchni i liczby mieszkańców. To państwo jest także siedzibą władz kościoła katolickiego i miejscem, gdzie mieszka i przebywa papież. Nazwa "Watykan" pochodzi od łacińskiego słowa "vaticinius", co oznacza "proroczy, przepowiadający przyszłość".

Historia Watykanu jest bardzo rozbudowana i ciekawa i zdecydowanie warto ją zgłębić. Dziś przytoczę Wam tylko kilka punktów z nim związanych, które być może znacie lub nawet odwiedzicie lub zobaczycie w przyszłości. Bo nie mam wątpliwości, że jest to miejsce niesamowite, które warto odwiedzić! Świętem państwowym w Watykanie jest rocznica wyboru papieża.

watykan-1

1 Plac Św. Piotra

W Rzymie mieszkaliśmy tuż przy Placu Św. Piotra. Powiem szczerze, że już sam plac zrobił na mnie tak piorunujące wrażenie, że kiedy się tam znalazłam popłakałam się z wrażenia. Ogromny, monumentalny, kipiący historiami. No i piękny! Plac został zaprojektowany w 1656 roku przez Berniniego. Niesamowite wygląda ogromna kolumnada, na której ustawiono posągi aż 140 świętych. Na placu znajdują się także 2 fontanny.  Z placu oczywiście możemy wejść do bazyliki.

Jest to miejsce spotkania wiernych podczas mszy z papieżem. Największe zgromadzenia były tu podczas wyborów papieża, a także podczas pogrzebu, beatyfikacji (około 1,5 miliona wiernych!) i później kanonizacji Jana Pawła II (około 800 tysięcy wiernych!).

watykan-3 watykan-2 watykan-8

poniżej fragment kolejki do wejścia:

watykan-11

2. Bazylika św. Piotra

Jest to rzymskokatolicka bazylika zbudowana w XVI wieku, w miejscu dawnej bazyliki. Według tradycji jest to kaplica, gdzie został pochowany św. Piotr - jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Bazylika jest niesamowitym dziełem renesansu i baroku. Możemy w niej znaleźć dzieła Michała Anioła (Pieta Watykańska, która została kiedyś uszkodzona przez niezrównoważonego człowieka i od tamtej pory znajduje się za szybą) czy Gianlorenzo Berniniego. Bazylika Watykańska jest drugim największym kościołem na świecie i jednym z najważniejszych miejsc dla katolików.  Na żywo rzeczywiście robi przeogromne wrażenie!

Żeby wejść do bazyliki musimy przejść kontrolę i podobnie jak na lotnisku wyjąć rzeczy z torebki na taśmę. Kolejka na placu była ogromnie długa i spokojnie liczyła kilkaset metrów, jednak nie warto się nią zrażać, bo po pierwsze oczywiście warto wejść do bazyliki, po drugie przesuwa się całkiem szybko, ponieważ stanowisk z ochroną i taśmami sprawdzającymi jest naprawdę dużo, a trwa to chwilę.

watykan-16 watykan-17 watykan-28 watykan-9

3. Grób Jana Pawła II

W Bazylice, niedaleko wejścia po prawej stronie przy jednym z ołtarzy znajduje się grób papieża Jana Pawła II. Są tam ławki, więc jeśli ktoś ma ochotę można tam spędzić chwilę czasu.

watykan-20 watykan-21

4. Kaplica Sykstyńska

Papieska kaplica z XV wieku. Znajdują się w niej freski Michała Anioła. Odbywały się tu ważniejsze wydarzenia kościele, między innymi konklawe - czyli wybory nowego papieża.

5. Muzea Watykańskie

Ogromny kompleks muzealny, w skład którego wchodzą między innymi Museo Sacro, Pinakoteka, Muzeum Broni w dawnym więzieniu, Museo Chiaramonti. Niestety nie zdołaliśmy go odwiedzić, choć podobno naprawdę warto. Jednak warto pamiętać, że powinno się zarezerwować na nie kilka godzin. Poza tym kolejka była niesamowicie długa, a ludzie byli ustawieni wzdłuż muru na kilkaset metrów! Oczywiście podchodzili do nas nachalni sprzedawcy, którzy oferowali wejście bez kolejki, ale nie wiem na ile jest to rozsądna forma zakupu wejścia.

watykan-37 watykan-38

6. Granica watykańsko - włoska

Granica, która wyznacza teraz Watykanu. Są to w dużej części wysokie mury (Mur Leoniański). Trasa mierzy ponad km, a wokół znajdują się chodniki, wobec czego można obejść najmniejsze państwo świata.

Posty z Rzymu znajdziecie TUTAJ

Kto z Was był w Watykanie? Podobało Wam się?

watykan-5 watykan-6 watykan-7 watykan-10 watykan-12 watykan-14 watykan-18

Pieta Michała Anioła

watykan-19 watykan-22 watykan-23 watykan-24 watykan-25 watykan-26 watykan-27 watykan-28 watykan-29 watykan-30 watykan-31

Gwardia Szwajcarska

watykan-32 watykan-33 watykan-34 watykan-42 watykan-44 watykan-35 watykan-36 watykan-fashionable-blog-ania-i-jakub-zajac

Ona: Dla mnie było to cudowne przeżycie!

On: Dla mnie też - wrócimy do Rzymu i Watykanu.

Ona: Wrócimy do Włoch! Wracajmy tam jak najczęściej! <3

15 comments

  1. Gosia 23 września, 2016 at 13:48 Odpowiedz

    Byłam w Watykanie za czasów Jana Pawła II na audiencji, 2 lata przed Jego śmiercią i było to niesamowite przeżycie. A Watykan wspominam bardzo milo