Paryski Szyk

Ostatnio pisałam Wam, że na Mikołajki dostałam między innymi książkę  Paryski szyk Ines de la Fressange. Od początku prezent wydawał mi się bardzo trafiony. Teraz wiem (czytam od kilku dni w drodze do pracy) że jest nie tylko trafiony, ale genialny! Żałuję nawet, że już zrobiłam prezenty dla "moich" kobiet, bo mam ochotę dzielić się tą książką.

Dziś na zachętę przedstawię Wam fragmenciki, 6 głównych zasad umieszczonych na wstępie. Cała książka zawiera dość zwięzłe, często wypunktowane informacje, które z pewnością są czytelne i treściwe (brak tu lania wody, sama esencja tego co najlepsze:).
Nie mogę się też powstrzymać i dla osób, które książki nie zakupią, będę umieszczała krótkie rady, cytaty z książki na dole każdego kolejnego wpisu.  Sama chętnie wrócę do poszczególnych stron, bo czuję, że to będzie moje nieśmiertelna książka:) a z treścią w 98% się zgadzam!

" Nie trzeba urodzić się w Paryżu, żeby mieć paryski szyk - urodziłam się na południu Francji, w Saint - Tropez, więc sama jestem tego najlepszym przykładem. Paryski styl to podejście do życia, to stan umysłu. Balansując między rock'n'rollowym szaleństwem a mieszczańskim sztywniactwem, paryżanka jest zawsze pierwsza, nigdy druga. Co dzień z wdziękiem omija zasadzki mody. W czym tkwi jej tajemnica? Ona oddycha air du temps i każdy wdech wykorzystuje po swojemu, zawsze w tym samym celu - by moda była dobrą zabawą. Paryżanka wyznaje kilka złotych zasad, choć lubi je też łamać. To należy do stylu. 

Komplety są kompletnie do niczego - nie ma cięższego grzechu niż harmonia. Mieszaj! Najważniejsze to wiedzieć, jak mieszać style i marki. Cały paryski szyk zasadza się na sprytnym połączeniu szyku i taniochy.(...)

Blask bogactwa jest be! - Vive la Rive Gauche! Styl paryżanek z lewego brzegu Sekwany jest modny wszędzie i zawsze się wyróżnia. (...)

Odkrycia! J'adore... - Paryżanka uwielbia odkrywać nowe marki, szczególnie takie, które są twórcze i mają przystępną cenę. (...) Szafa paryżanki to wdzięczna mieszanina tanich, przystępnych zdobyczy, nabytków z wakacji i kilku luksusowych drobiazgów. (...)

Dobrze się w tym czujesz? Świetnie - największy sekret dobrego stylu, to czuć się dobrze w swoich ciuchach". (...)

Żadnych idoli - (...) tak jak najlepsi projektanci, paryżanka zawsze czerpie inspirację z ulicy.

I mój ulubiony punkt (nie wiedziałam, że to kiedyś YSL, a sama odkryłam to połączenie 2 lata temu i je uwielbiam!) - Strzeż się dobrego smaku - Kto by przypuszczał, że czerń i granat są dla siebie stworzone? Nikt. Póki Yves Saint Laurent nie pozwolił nam wedrzeć się tam, gdzie jeszcze nikt się nie ważył... Dziś ta zaskakująca para gości na każdym eleganckim soiree. Lekce sobie waż święte zasady mody. Niektóre reguły po prostu trzeba łamać (zawartych w niniejszym podręczniku nie pomijając). "

(...)

Ona: Czuję, że to Ty podpowiedziałeś Mikołajowi taki piękny prezent dla mnie:)

On: Nic mi o tym nie wiadomo:)

26 comments

  1. ciornaofca 15 grudnia, 2012 at 14:36 Odpowiedz

    co książka o stylu to inne zasady… :) czasami zupełnie sobie przeczące.
    lubie książki pisane w formie poradnika, notatnika – super prezent :)