Jak spędzać wolny czas - najlepsze gry planszowe

DSC_2141 (1280x850)

Ci, którzy czytają nas regularnie dobrze wiedzą, jesteśmy ogromnymi fanami gier planszowych.

Mamy taką niepisaną zasadę, żeby dodatkiem do prezentu była zawsze gra, książka lub płyta (lub przy mniejszych okazjach jest to po prostu prezent). Już nawet rodzice czy rodzeństwo Ani, jeśli chcą nam coś kupić,
to zazwyczaj jest to gra ( a mają to szczęście, że i imieniny [25 i 26 lipca], i urodziny [25 i 30 listopada] obchodzimy praktycznie razem).

Uważam, że jest to fantastyczny sposób na wspólne spędzenie czasu.
Gramy we dwoje, ze znajomymi, z sąsiadami, z rodziną.
Gra to świetna alternatywa do telewizora. Można fantastycznie i kreatywnie spędzić czas, przy okazji świetnie się bawiąc (uskuteczniamy także w świąteczne wieczory, zabieramy na wyjazdy).

Dlatego postanowiliśmy opisywać Wam  na blogu różne gry, te popularne i mnie znane. Mamy nadzieję, że tych, którzy do tej pory nie grali, przekonamy do grania, a Ci grający może odkryją jakiś nowy tytuł.

Poza tym naszym zdaniem gra to właśnie świetny prezent na rozmaite okazje. Idealna na zbliżający się dzień dziecka, ale także fajny dodatek do prezentu ślubnego.

[a o prezentach ślubnych Ania pisała TU]

DSC_2101 (1280x850)

na co zwracać uwagę wybierając grę

blog fashionable modowy urodowy lifestylowy o filmach 1

Tematyka gry

Gry planszowe mogą być przygodowe, strategiczne, wymagające przedsiębiorczości czy negocjacji, a nawet aktywności fizycznej (np. Twister).

Wszyscy znamy takie klasyki jak np. Monopoly czy Scrabble. Jednak i te gry mają obecnie różne wersje. Warto wybrać te najbardziej odpowiednią dla nas. Czasem różnią się tylko grafiką, ale warto przyjrzeć się kolekcji i zdobyć tą, która najbardziej do nas pasuje (np. Monopoly występuje w wielu wersjach: świat, Gdańsk, dla dzieci, a nawet można swoją grę spersonalizować).

blog fashionable modowy urodowy lifestylowy o filmach 2

Ilość graczy

Wybierając grę warto zwrócić uwagę ile osób może z nią grać. Na rynku są gry z których skorzystamy choćby we dwoje, ale także takie, które wymagają większej grupy osób. Kwestia, czy dana gra ma nam służyć jako wieczorny relaks w parze, czy raczej alternatywa na domowe "posiadówki" ze znajomymi.

I tu zasady można czasem obejść i modyfikować regulaminy. Wszystko zależy od naszej kreatywności, a gra jest tylko narzędziem do ciekawego spędzenia czasu.

blog fashionable modowy urodowy lifestylowy o filmach 3

Wiek graczy

Na rynku dostępne są przeróżne gry, jedne świetnie sprawdzą się dla nawet najmłodszych dzieci, inne będą trudne nawet dla dorosłych. Warto zwrócić uwagę dla jakiego wieku gry są rekomendowane i jaki tym samym mają stopień trudności. Oczywiście istnieją też gry przy których osoby w każdym wieku mogą się świetnie bawić. Zwykle to właśnie te gry świetnie sprawdzają się na luźne spotkania (nie mają trudnych reguł, więc każdy może szybko zrozumieć zasady i po prostu się bawić).

DSC_2125 (1280x850)

blog fashionable modowy urodowy lifestylowy o filmach 4

Czas trwania gry

To wbrew pozorom bardzo ważny aspekt przy wyborze gry. Jeśli szukamy czegoś w miarę szybkiego na wieczory, czy wyjazdy, sprawdzą się gry, których przewidywany czas to maks godzina.

Istnieje też wiele świetnych gier, przy których powinniśmy od razu zarezerwować kilka godzin (np. "Magia i miecz" - z kilkoma dodatkami, które posiadam, potrafię grać z braćmi Ani nawet 5-6 godzin).

blog fashionable modowy urodowy lifestylowy o filmach 5

Wielkość i opakowanie gry

Te cechy mają głównie znaczenie, jeśli gry często przewozimy lub zabieramy do samolotu. Nawet na kilkudniowy wyjazd lubimy zabrać ze sobą jakąś planszówkę, wtedy zdecydowanie warto wybrać te małe, często w metalowych opakowaniach, bo najlepiej znoszą podróże i nie zajmują zbyt wiele miejsca w walizce.

Z kolei wspominana już wcześniej "Magia i miecz" już z kilkoma dodatkami wymaga ogromnego stołu lub sporej przestrzeni na podłodze.

Szczegóły w kolejnych postach o grach!

Zapraszam Was też na liczne posty filmowe, w których tematycznie polecamy Wam ciekawe tytuły:

WOLNY CZAS

A Wy gracie? Macie swoje ulubione gry?

DSC_2099 (850x1280)

Ania: Nasz stolik kawowy całkiem fajnie sprawdza się przy grach. Dzięki półce na dole łatwiej zachować porządek. Można tam także odstawić szklankę, czy telefony.

Jeżeli chcecie możecie zobaczyć NASZ STOLIK  w innej odsłonie.

DSC_2112 (1280x850)

To tylko część gier, które posiadamy. Część mamy jeszcze Warszawie, gdzie teraz głównie mieszkamy, a także kilka gier zostało w Łodzi w rodzinnym domu Ani (bo niestety Ania nie chce grać ze mną w "Magię i miecz" 😉 )"

DSC_2201 (1280x850)

"Koncept" to nowa fantastyczna gra w naszej kolekcji. Wkrótce napiszemy Wam o niej więcej szczegółów:)

DSC_2142 (850x1280) DSC_2189 (850x1280) DSC_2181 (1280x850) DSC_2103 (1280x850)

Ona: Uwielbiam gry!

ps. Moją marynistyczną stylizację znajdziecie TU

On: Ja też, dlatego cieszę się, że nasza kolekcja stale się powiększa!:)

63 comments

  1. Monika 21 maja, 2015 at 21:01 Odpowiedz

    Wow, jestem pod wrażeniem Waszej kolekcji. Ja bardzo lubię scrabble. Fajnie, że promujesz taką kreatywną formę spędzania czasu, to zdecydowanie pożyteczniejsze niż ciągłe siedzenie przed telewizorem. Pozdrawiam.

    • Ania 24 maja, 2015 at 20:36 Odpowiedz

      Też tak uważamy! I to fajnie zbliża ludzi, rodzinę. Bardzo lubimy tak spędzać wolny czas. Scrabble też baaardzo lubię, bo możemy grać też tylko we dwoje:)

    • Ania ( fashionable.com.pl) 24 maja, 2015 at 20:50 Odpowiedz

      Ja właśnie jeszcze do Kolejki się przekonać nie mogę, ale to chyba dlatego, że zawsze jak zaczynaliśmy grać coś nam przerywało i nie zdążyłam się „wgryźć” 🙂

  2. Paula 21 maja, 2015 at 21:19 Odpowiedz

    ja uwielbiam Eurobusiness, Scrabble i Bingo <3 planszówki są super! bardzo lubię też bierki 🙂
    ale nie odmawiam sobie również Tekkena na PS 🙂

  3. Kasia D. 21 maja, 2015 at 21:40 Odpowiedz

    no i „przez Ciebie” przed momentem zamówiłam grę „5 sekund” !!! :))
    [akurat dojdzie mi na dzień matki ] <3

    do tej pory gry, które posiadamy, lubimy i gramy to – monopoly, tabu, tribond, zgadnij kto to? [to jeszcze z mojego dzieciństwa:)], UNO i rummikub 🙂
    kiedyś lubiłam też scrabble ale zatraciły się i chyba trzeba będzie w końcu kupić nowe…

    pozdrawiam! :*

  4. Elle 21 maja, 2015 at 21:47 Odpowiedz

    Planszówki są świetne, bardzo się cieszę, że obecnie nie tylko są coraz bardziej popularne, ale też promuje się je na blogach takich jak Wasz – może to trochę odkurzy ich wizerunek „tylko dla nerdów”;) ja osobiście uwielbiam Horror w Arkham, ta gra nigdy mi się nie nudzi. A z takich prostszych bardzo polecam Ticket to Ride, Osadników z Catanu i Kolejkę (widziałam, że też macie;) a Waszej kolekcji bardzo Wam zazdroszczę, ja gry jednak głównie pożyczam, bo na co dzień nie bardzo mam z kim grać (Gra o tron u mnie w domu się kurzy, bo potrzeba tam przynajmniej trójki graczy). Fajnie, że pojawiają się tu również tego typu posty:) całuję!

  5. Nana 22 maja, 2015 at 07:41 Odpowiedz

    Chciałam Wam polecić Dixit, ale wypatrzyłam, że macie 😀 Lubię jeszcze memory i jengę (to są emocje! :D), no i stare, dobre „Państwa i miasta”! Też zaczęliśmy zbierać gry, fajny sposób na spędzenie czasu 🙂

    • Ania ( fashionable.com.pl) 24 maja, 2015 at 21:34 Odpowiedz

      Do Jengi przymierzamy się od jakiegoś czasu. A stare nieśmiertelna państwa – miasta przeuwielbiam!

  6. Monika 22 maja, 2015 at 10:23 Odpowiedz

    Od dłuższego czasu przeglądam Twój blog, ponieważ za kilka miesięcy biorę ślub. Od początku kogoś mi przypominałaś, tylko nie mogłam skojarzyć kogo. Po wczorajszym obejrzanym filmie już wiem 😀 Iza Miko – tak sobie Ciebie wyobrażam na żywo 😉 Świetny blog. Pozdrawiam

  7. Julita 22 maja, 2015 at 12:59 Odpowiedz

    Część Aniu:-) ja też uwielbiam gry planszowe, zarazili mnie tym sasiedzi:-) obecnie absolutnie ulubione gry to „Osadnicy z Catanu” i ostatnio kupiona Na festiwalu Gier planszowych „Mega Wojownicy” Bardzo Wam polecam! Jeszcze lubię „Elizjum”, „Kolejka”, „Wikingowie”, „Colt Express”… super prawa na spedzenie ciekawie czasu:-) ostatnio byłam na wspomnianym festiwalu, tym razem w Gdynia Arena, mnóstwo ludzi, świetna zabawa i ogrom gier:-) kolejna edycja tego wydarzenia „Gramy” w Gdańsku za kilka miesięcy będzie:-) My będziemy napewno:-) Pozdrowionka ze Świętojańskiej! 🙂 Ściskam

      • Julita 31 maja, 2015 at 00:39 Odpowiedz

        Aaa i zapomnialabym jeszcze świetnagra Agricola 🙂 a jeśli w Osadnikow z Catanu Nie graliscie jeszcze, to koniecznie musicie nadrobić zaleglosci hehe, widzę, że tutaj wiele osób też o tej grze wspomina:-) Ja sama zarazilam Osadnikami kolejnych znajomych i sąsiadów i na okrągło mogę w to grac 😉

    • Ania ( fashionable.com.pl) 24 maja, 2015 at 22:00 Odpowiedz

      Jest piękna! Świetnie wykonana, ale nie potrafię się wkręcić. Kuba za to uwielbia, ma już kilka dodatków:)

  8. Papaja 23 maja, 2015 at 15:46 Odpowiedz

    Też uwielbiamy planszówki 🙂 Obecnie najczęściej gramy w Osadników, Wsiąść do pociągu, Carcassonne (ulubiona!), choć i przy dixicie i kolejce spędziliśmy mnóstwo wieczorów 😉

  9. magi 23 maja, 2015 at 19:24 Odpowiedz

    A ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Aniu czym „potraktowałaś” nogi, że wyglądają tak atrakcyjnie opalone? Pozdrawiam. P.S. Polecam Rummikuba 😉

    • Ania ( fashionable.com.pl) 24 maja, 2015 at 22:03 Odpowiedz

      Na blogu jest post o tym „jak podrasowac nogi do szottów”. Tym razem uzylam mojego ulubionego rozswietlajacego kremu CC do ciala marki AA.

  10. Ewa Olborska 24 maja, 2015 at 20:34 Odpowiedz

    My z Piotrkiem polecamy z Pociągi i Craftsman, ale to akurat na dłuższą chwilę (nam, we dwie osoby zajmuje to zazwyczaj niecałe trzy godziny). Też mamy Dixit, które jest dobrą rozgrzewką przed innymi grami i Kolejkę, która nam się troszkę przejadła, ale rodzice są nią zachwyceni.
    Jeśli chodzi o prezenty ślubne i gry, to w dwa lata temu kupiliśmy znajomym grę memory o Łodzi (była sprzedawana w Empiku swego czasu z logiem Łódź Kreuje). Panna młoda z Łodzi, on z Wrocławia i była szansa, że wybędą z Łodzi, więc na pamiątkę uznaliśmy to za idealny pomysł. 🙂

    • Ania ( fashionable.com.pl) 24 maja, 2015 at 22:05 Odpowiedz

      To prawda, Dixit też jest super, kiedy nie mamy aż tak wiele czasu. Nie slyszalam o tych dedykowanych grach, ale brzmi super!! Musimy poszukać:)

  11. Sylwia 25 maja, 2015 at 11:06 Odpowiedz

    Z nieba mi spadłaś z tym postem – zastanawiałam się nad prezentem na 1 rocznicę ślubu – chciałam żeby to było coś dla nas, ale nic do domu – olśniło mnie dzięki Tobie i już zamówiłam ‚5 sekund’ – pierwsza – papierowa rocznica więc będzie coś z papieru (z tektury w sumie 🙂

  12. Kusterkowa 31 maja, 2015 at 21:54 Odpowiedz

    Osadnicy z Catanu, Scrabble, Węże (!), Monopoly <3
    Kocham! Kiedyś największą radość sprawiała mi gra w Chińczyka i w Statki. 😉
    Gry planszowe są totalnie super

  13. Ania 1 czerwca, 2015 at 15:01 Odpowiedz

    A u mnie taki wpis jest w przygotowaniu! 🙂 Tez bardzo lubimy planszówki i zebrała nam się całkiem pokaźna kolekcja, ale totalnie inna niż Wasza! Pokrywa się tylko Story Cubbes i Scrabble.

  14. Dominika 7 czerwca, 2015 at 23:49 Odpowiedz

    Wow, naprawdę niezła kolekcja! Moja liczy sobie zaledwie kilka sztuk, ale z chęcią bym ją powiększyła, więc Wasz wpis bardzo mi w tym pomoże. Podpatrzę kilka tytułów i czekam na więcej słów o tej nowince 🙂

    Pozdrawiam.

  15. Planszak 31 stycznia, 2016 at 15:46 Odpowiedz

    Pewnie od tego czasu kolekcja się powiększyła. Ja polecam Wsiąść do pociągu – jak wpadną znajomi można szybko wyjaśnić zasady i zabawa jest przednia.

  16. Kinga 21 kwietnia, 2016 at 17:03 Odpowiedz

    A ja polecam coś dla pary i aż dla czterech par, opcja do wyboru i tylko jedna gra;) Gierki Małżeńskie z ilustracjami Andrzeja Mleczki, świetna humorystyczna planszówka. Fajne konkurencje gdzie trzeba wykazać się wiedzą o partnerze, zdolnościami malarskimi – to przy kalamburach i intuicyjnością czy razem myślimy podobnie . Dostaliśmy w prezencie pod choinkę, uwaga od teściowej i to był strzał w dziesiątkę 😉

  17. Mariola 6 sierpnia, 2016 at 18:18 Odpowiedz

    Ja z mężem również preferujemy taki typ spędzania czasu ze sobą jak również w gronie znajomych. Teraz zafascynowaliśmy się grą Magic The Gathering Arena of the Planeswalkers osoby które lubią chociaż trochę świat fantasy będą z pewnością zadowolone.

  18. Pati 10 grudnia, 2016 at 11:40 Odpowiedz

    A ja polecam „Na chwałę Rzymu” (ang.Glory to Rome) troche rozkminki jest, ale bardzo fajna gra, palce w pralce tez super(jestem w to beznadziejna,ale ze znajomymi kupa smiechu jest), duzo naszych znajomych lubi tez „Sabotażystę”, „kamienie w kieszenie „- ciekawa,ale bez szalu, „party time ” tez fajna wersja chyba lepsza od „Taboo”, a zdecydowanie lepsza od „gierek małżenskich”. Faceci lubia grac w „Bang bang” gra kosciana, szyba proste zasady w lot sie lapie o co chodzi, „dixit ” super, ale przy ciaglym graniu nudzi sie, wsiasc do pociagu europa i osadnicy z catanu zawsze moge grac, natomiast „osadnicy narodziny imperium” jest czyms na zasadzie „na chwałę rzymu”. „List miłosny”-szybka gra na zasadzie wojny karcianej, tytul zupelnie mylny,” kameleon” tez fajna i tansza gra. Duzo tego jest i na prawde jest w czym wybierac. Często tez gramy w” small world” i „7 cudow swiata”. I w sumie kazda z gier ma cos w sobie i te lekkie i te do rozkminki rozwniez 🙂

  19. Kejti 26 kwietnia, 2017 at 15:15 Odpowiedz

    U nas dwie najlepsze pozycje jakie mamy to leśna draka i pora na kameleona. Nie jesteśmy specjalistami, ale gramy z dziećmi – a te gry idealnie sprawdzają sie dla dużych i małych, spokojnie z 10-latkami można grac, takie wieczory przy palnszówkach, całą rodziną, są świetne!

    • Marta 16 maja, 2017 at 23:57 Odpowiedz

      Pory na kameleona nie znamy, ale w takim razie musimy sprawdzić, ponieważ leśna drakę mamy i jest to jedna z naszych najlepszych gier. Na plus bardzo niska cena, bo standardowo kosztuje 40 czy 50 zł, a na promocji do kupienia jeszcze taniej. Cieżko trafić na taką przemyślaną i rak dobrze wykonaną grę w takiej cenie

  20. Feniks 10 maja, 2017 at 00:39 Odpowiedz

    My mamy akurat leśną drakę!!! Kupiona zupełnie przez przypadek, cena nas skusiła na promocji z tego co pamiętam, ale gra zdecydowanie bardzo dobra, i pod względem grywalnosci, i wykonania czy estetyki. Kawał dobrej roboty!